"WSJ": Polska stara się zmniejszyć napięcia w relacjach z Chinami ws. Huawei

(fot. Grand Warszawski / Shutterstock)

Polskie władze próbują wyważyć reakcję i zmniejszyć napięcia w relacjach z Chinami po aresztowaniu w Warszawie pod zarzutem szpiegostwa jednego z dyrektorów polskiego oddziału koncernu Huawei - pisze we wtorek "Wall Street Journal".

 
"Po głośnym aresztowaniu przez Polskę pracownika Huawei za szpiegostwo kraj próbuje ograniczyć napięcia z Chinami, które powoduje ta sprawa" - uważa publicysta "WSJ" Bojan Pancevski.
 
W jego ocenie polski rząd, organy ścigania oraz przedstawiciele służb bezpieczeństwa "przestali odzywać się w kwestii głośnego aresztowania i zarzutów" i nie przekazują "informacji o śledztwie". "Obecni i byli urzędnicy mówią, że Polska, chociaż jest bliskim sojusznikiem USA, nie chce zbytnio zrażać do siebie Chin, kluczowego gospodarczego partnera" - zauważa.
 
Warszawa zdaniem Pancevskiego jest "od dawna przyzwyczajona do nawigowania w napięciach między Rosją i Zachodem, w pełni opowiadając się po stronie USA". Aresztowanie jednak wprowadziło Polskę na "niezbadane dyplomatyczne wody".
 
Pancevski cytuje w artykule wicemarszałka polskiego Senatu Adama Bielana, który mówi: "jeśli chodzi o Rosję, wiemy jakie mamy stanowisko, ale z Chinami mamy mniej doświadczenia". "Oczekujemy odwetu, ale musimy czekać i zobaczyć, co oni (Chińczycy) zrobią" - dodaje senator.
 
Publicysta "WSJ" odnotowuje zarazem, że spór między Chinami i USA o Huawei nabiera międzynarodowego charakteru. W tym kontekście przypomina o aresztowaniu w Kanadzie dyrektor finansowej firmy Huawei, Meng Wanzhou, którą USA podejrzewają o łamanie sankcji nałożonych na Iran. Podkreśla również odpowiedź Pekinu i aresztowanie kilku Kanadyjczyków, w tym skazanie jednego z nich przez chiński sąd w poniedziałek na karę śmierci.
 
Jak pisze Pancevski, "Stany Zjednoczone od dawna twierdzą, że Huawei, największy na świecie producent sprzętu telekomunikacyjnego, stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego". Wskazuje, że władze w Waszyngtonie obawiają się, że Pekin może wykorzystywać oprogramowanie firmy do "szpiegowania lub blokowania zagranicznych sieci".
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?