"Corriere della Sera": Putin mówi Salviniemu - albo ze mną, albo z Polakami

(PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI)

Lider włoskiej Ligi Matteo Salvini "szuka sojuszników na scenie europejskiej i wywołuje dezorientację u swego przyjaciela Putina" - pisze w sobotę "Corriere della Sera". Podkreśla, że prezydent Rosji chce, by Salvini wybrał: "albo ze mną, albo z Polakami".

 

Publicysta gazety podkreśla, że odkąd na włoską scenę polityczną "wtargnął" Salvini, prezydent Rosji musiał zmienić zdanie i uznać, że przyjaciół w Italii ma dwóch: byłego premiera Silvia Berlusconiego i właśnie przywódcę Ligi.

 

Na łamach dziennika przypomina się, że Władimira Putina i Berlusconiego od lat łączą więzy, które z politycznych przekształciły się w osobiste. Tymczasem - zaznacza publicysta - nawet Berlusconi "nie zrobił tak wiele" dla prezydenta Rosji jak Salvini. To szef MSW i wicepremier Włoch powiedział, że lepiej czuje się w Moskwie niż w Brukseli, a w rosyjskiej stolicy mówił o konieczności zniesienia "za wszelką cenę" w 2018 roku sankcji nałożonych na Rosję po aneksji Krymu.

 

"Wraz z upływem miesięcy Władimir nabawił się bólu głowy. Jak to: sankcje przeciwko Rosji zostały odnowione przez Unię (Europejską), rok 2018 się skończył, a Salvini siedzi cicho i nie mówi ani słowa? Może Matteo nie mógł zrobić więcej - pomyśleli w Moskwie" - pisze autor komentarza.

 

Zastanawia się też, jak należy interpretować niedawną wizytę Salviniego w Polsce, której rząd - jak zaznacza - "spośród krajów europejskich najbardziej boi się i nienawidzi Rosji".

 

"No, tego już za wiele - musiał powiedzieć Władimir, z nostalgią myśląc o Silvio. Kilka pytań zadali sobie także Polacy, także Jarosław Kaczyński, który nie lubi, jak się go kiwa. Jak to (musiał się zastanawiać Kaczyński - PAP) - (Salvini i) rusofilski, i polonofilski?" - podkreśla komentator, wskazując, że w polityce takie połączenie nie jest możliwe.

 

"Być może o pocieszeniu Władimira (Putina) i Jarosława (Kaczyńskiego) myślał premier Węgier Viktor Orban, gdy tłumaczył, że liczy się sprzeciw wobec migrantów, że oś włosko-polska zastąpi po majowych wyborach (do Parlamentu Europejskiego - PAP) oś francusko-niemiecką i że on, Wiktor, w każdym razie pozostanie w Europejskiej Partii Ludowej" - pisze "Corriere della Sera".

 

Publicysta gazety ocenia, że "Putin zrozumiał, ale nie wszystko kupił". Według niego prezydent Rosji zdaje się mówić Salviniemu: "Musisz wybrać, drogi Matteo - albo ze mną, albo z nimi".

 

"Poza tym, czy polityka zagraniczna kraju tak wielkiego jak Włochy może zależeć wyłącznie od zbieżności (stanowisk) w sprawie migrantów? Gdyby Putin nas słyszał, odpowiedzielibyśmy mu: tak" - podsumowuje gazeta.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.35

Liczba głosów:

23

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Mawak 21:36:40 | 2019-01-12
Ten tekst CdS jest pewnie tyle samo wart, co inne teksty w tej gazecie na temat Polski i tyle w temacie.

Oceń 15 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 17:03:48 | 2019-01-12
No to kogo wybiorą Włosi? Może się założymy.

Oceń 4 16 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook