Brytyjskie media: Salvini w Warszawie obiecywał "europejską wiosnę". Prorosyjską i antyimigrancką

(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Szef włoskiego MSW Matteo Salvini deklarował w Warszawie, że Polska i Włochy mogą rozpocząć "europejską wiosnę" zdolną do przełamania w wyborach do PE dominującą w UE "oś Niemiec i Francji" - relacjonują brytyjskie media jego środową wizytę w polskiej stolicy.

 

Opisując jednodniową wizytę włoskiego wicepremiera i szefa współrządzącej Ligi brytyjskie gazety koncentrują się na jego wysiłkach w tworzeniu politycznego sojuszu przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Przyjazd do Polski to jego "najnowsza próba rekrutacji eurosceptycznych sojuszników w rozwijającej się konfrontacji z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem czy niemiecką kanclerz Angelą Merkel" - zauważa "Telegraph".

 

Podobnie pisze "Financial Times", który wskazuje, że ten popularny włoski polityk "tworzy relacje z innymi antymigranckimi prawicowymi przywódcami w Europie", wśród których wymienia liderkę francuskiego Zjednoczenia Narodowego (dawnego Frontu Narodowego) Marine Le Pen.

 

"Polski rząd Prawa i Sprawiedliwości podziela antymigracyjne poglądy Salviniego, a także silny nacisk na tradycyjne wartości" - ocenia londyńska gazeta. Jednocześnie "FT" odnotowuje, że szef MSW w Rzymie to "jawny zwolennik rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, co jest sprzeczne ze stanowczym antyrosyjskim stanowiskiem PiS".

 

Brytyjskie media zwracają uwagę, że wizyta Salviniego w Polsce odbyła się, gdy jego partia oraz antyestablishmentowy Ruch Pięciu Gwiazd, które są koalicjantami w rządzie w Rzymie, "przygotowują się do startu w oddzielnych platformach w europejskich wyborach". Obie cieszą się obecnie poparciem w sondażach na poziomie ok. 30 proc. i mają szanse w maju wysłać jedne z najbardziej licznych delegacji ugrupowań narodowych w Europie do PE.

 

Lider Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi Di Maio "rozpoczął własne dyskusje" z przedstawicielami różnych europejskich partii, w tym Kukiz'15, Żywy Mur z Chorwacji oraz Likke Nyt z Finlandii - pisze "FT". W tym miesiącu wysłał też otwarty list do francuskiego ruchu żółtych kamizelek, twierdząc, że powinien on czerpać inspirację z politycznego sukcesu jego ugrupowania. Di Maio ma nadzieję, że partie podpiszą wspólny 10-punktowy manifest do połowy lutego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.14

Liczba głosów:

14

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR 08:59:33 | 2019-01-11
Ciekawe, czy my Polacy dowiemy się o czym konferował Donald Tusk z Putinem na sopockim molo?

Oceń 7 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 11:04:25 | 2019-01-10
Ciekawe, czy my Polacy dowiemy się o czym konferował Kaczyński z Salvinim, wielbicielem Putina, który w Rosji się czuje jak u siebie w domu. Na razie, poza kłamstwami, nic nie wiemy.

Oceń 7 34 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook