Rzecznik OKD: w kopalni CSM nie manipulowano odczytami stężenia metanu

(fot. PAP/Andrzej Grygiel)

W kopalni CSM, gdzie w czwartek w wyniku zapłonu i wybuchu metanu zginęło 13 górników, nie manipulowano odczytami stężeń tego gazu; sprawność czujników jest potwierdzona protokolarnie, nikt nie fałszował odczytów - powiedział w sobotę rzecznik koncernu OKD Ivo Czelechovsky.

 

- Mamy protokolarne potwierdzenie, że wszystkie mierniki stężenia metanu działały prawidłowo - powiedział dziennikarzom Czelechovsky i dodał, że także górnicy pracujący w kopalni od lat zaprzeczają, by fałszowano takie odczyty.

 

- To byłoby irracjonalne, żebyśmy sami stwarzali sytuację zagrożenia dla górników - mówił. Jego zdaniem, normy bezpieczeństwa obowiązujące w czeskich kopalniach należą do najbardziej surowych w Europie.

 

O tym, że w kopalni mogło dochodzić do fałszowania odczytów czujników metanu, mówili w piątek w polskich i czeskich mediach anonimowi górnicy.

 

Do wybuchu w kopalni CSM doszło w czwartek o godz. 17.16. Górnicy znajdowali się 800 metrów pod ziemią. Zginęło 13 osób, w tym 12 Polaków i jeden Czech. Ciała 12 ofiar nadal znajdują się pod ziemią. Objęte pożarem wyrobiska są odizolowywane od pozostałych wyrobisk specjalnymi tamami. W akcji uczestniczy na zmianę ok. 200 ratowników. Dwie tamy są już gotowe, dwie kolejne będą zamknięte w niedzielę.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook