Rząd Grecji zatwierdził projekt reformy emerytur

Rząd grecki ostatecznie zatwierdził krytykowany przez związki zawodowe projekt reformy systemu emerytalnego, który musi jeszcze zostać przyjęty przez parlament - poinformowało agencję AFP źródło rządowe.

 

Reforma przewiduje m.in. podniesienie wieku emerytalnego dla wszystkich obywateli do 65. roku życia, zlikwidowanie wcześniejszych emerytur oraz obniżenie ich wysokości. Socjalistyczny rząd grecki zobowiązał się do tych posunięć w ramach porozumienia zawartego na początku maja z krajami strefy euro i Międzynarodowym Funduszem Walutowym w zamian za pomoc finansową wysokości 110 mld euro.

 

Związkowcy, którzy widzą w tej reformie "zniszczenie" systemu emerytalnego, wezwali do 24-godzinnego strajku powszechnego 29 czerwca. Byłby to już piąty podobny protest od początku roku.

 

Premier Jeorjos Papandreu przyznał, że reforma obejmuje kroki "trudne i bolesne dla niektórych warstw społecznych", ponieważ była zbyt długo odkładana. "Kiedy sytuacja budżetowa i gospodarcza się poprawi, uczynimy wszystko, co w naszej mocy, by poprawić sytuację emerytów" - obiecał.

 

Grecja ma 2,6 mln emerytów, co stanowi 23 proc. ludności. Gdyby nie przeprowadzono reformy, wydatki na emerytury sięgnęłyby w 2020 r. 13 proc. PKB, a w 2050 r. - 24 proc. - ostrzegł minister pracy Andreas Lowerdos, powołując się na prognozy Komisji Europejskiej.

 

Obecnie przeciętna emerytura wynosi 720 euro.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Bank Swiatowy 06:17:50 | 2010-06-26
rządzi

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~zblizamy sie do Ameryki 05:55:28 | 2010-06-26
i jej rozwiązań - brak socjalu

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~to bedzie system 05:51:47 | 2010-06-26
ogólnoeuropejski - i co wy na to? to po co płacimy teraz tyle?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook