Światowy Kongres Żydów zaniepokojony decyzją Lwowskiej Rady Obwodowej o ogłoszeniu roku 2019 rokiem Stepana Bandery

(fot. Jauhien Krajko / Shutterstock)

Światowy Kongres Żydów wyraził we wtorek zaniepokojenie doniesieniami, że Lwowska Rada Obwodowa ogłosiła rok 2019 rokiem Stepana Bandery. "Wzywam obwód lwowski do ponownego rozważenia tej niepokojącej decyzji" - zaapelował wiceprezes Kongresu Robert Singer.

 

"To, że taka postać jak Stepan Bandera - nazistowski kolaborator podczas II wojny światowej, który jest głęboko kontrowersyjny w ukraińskim społeczeństwie i poza nim - będzie upamiętniona w ten sposób, jest głęboko niepokojące - oświadczył Singer. - Ukraina ma obowiązek uznawać akty ludobójstwa, a nie gloryfikować tych, którzy dopuścili się ich lub podżegali do nich, bez względu na motywację i uzasadnienie. Wzywam obwód lwowski do ponownego rozważenia tej niepokojącej decyzji."

 

Lwowska Rada Obwodowa w ubiegłym tygodniu ogłosiła rok 2019 rokiem Stepana Bandery. "Z okazji obchodów w 2019 roku 110. rocznicy urodzin wybitnego działacza politycznego, przywódcy Prowodu (zarządu) OUN-B, więźnia politycznego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, Rada Obwodowa zdecydowała o ogłoszeniu 2019 roku Rokiem Stepana Bandery" - oświadczyła rada.

 

Swoje oburzenie wyraził wówczas ambasador Izraela na Ukrainie Joel Lion, według którego ta decyzja nie pomaga w zwalczaniu antysemityzmu i ksenofobii na Ukrainie.

 

"Nie mogę zrozumieć, w jaki sposób gloryfikacja tych, którzy brali bezpośredni udział w straszliwych antysemickich zbrodniach, pomaga w walce z antysemityzmem i ksenofobią. Ukraina nie powinna zapominać o zbrodniach na ukraińskich Żydach i nie powinna ich (tych zbrodni - PAP) upamiętniać poprzez uszanowanie ich sprawców" - oświadczył ambasador Lion.

 

Światowy Kongres Żydów to założona w 1936 roku w Genewie międzynarodowa federacja organizacji i gmin żydowskich ze 115 krajów. Jej siedziba mieści się w Nowym Jorku, a w Jerozolimie znajduje się jej instytut badawczy.

 

Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), której zbrojne ramię - Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) - jest odpowiedzialne za prowadzone od wiosny 1943 roku czystki etniczne na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.25

Liczba głosów:

16

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

ekomarek1 16:30:36 | 2018-12-19
Szkoda ,że tylko Żydom przeszkadza ów ""rok Bandery".
W TVP1 o tym nie mówią, ciekawe dlaczego?

Oceń 10 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 09:58:18 | 2018-12-19
To wymaga reakcji polskiego rządu podobnej do reakcji Światowego Kogresu Żydów. UPA jest odpowiedzialna za rzeź Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej która pochłoneła co najmniej 100 tys. osób. Gloryfikacja Bandery współpracownika nazistów tylko ośmiesza Ukraińców.

Oceń 14 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook