Morawiecki przybył do Wiednia; weźmie udział w High-Level Forum Africa-Europe

(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Premier Mateusz Morawiecki przybył w poniedziałek do Wiednia, gdzie we wtorek weźmie udział w High-Level Forum Africa-Europe. Celem konferencji ma być ocena obecnej i przyszłej współpracy między Afryką a Europą w zakresie innowacji i digitalizacji.

 

Forum Afryka-Europa organizują wspólnie kanclerz Austrii, sprawującej prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, Sebastian Kurz oraz prezydent Rwandy, sprawującej prezydencję w Unii Afrykańskiej, Paul Kagame. W spotkaniu będą uczestniczyć szefowie państw i rządów krajów afrykańskich i europejskich, a także przedstawiciele największych światowych firm. Udział zapowiedzieli też przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani oraz szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

 

Według organizatorów tematem spotkania High-Level Forum Africa-Europe będzie "niewykorzystany potencjał pogłębienia partnerstwa w zakresie wymiany technologii i handlu, a także ich znaczenie dla wzrostu gospodarczego, tworzenia możliwości zatrudnienia, budowania odpornych społeczeństw i realizacji celów zrównoważonego rozwoju". "Aby wykorzystać ten potencjał, wola polityczna ma kluczowe znaczenie dla stworzenia niezbędnych warunków dla inwestycji i innowacji" - podkreślają organizatorzy Forum.

 

Premier May: głosowanie ws. umowy wyjścia z UE w styczniu >>

 

Polskę na Forum będzie reprezentował premier Morawiecki, któremu towarzyszą m.in. minister cyfryzacji Marek Zagórski, przedstawiciele MSZ, a także resortu przedsiębiorczości i technologii oraz przedsiębiorcy. W poniedziałek wieczorem szef polskiego rządu weźmie udział w oficjalnym obiedzie wydanym przez kanclerza Austrii. We wtorek w ramach High-Level Forum Africa-Europe będzie uczestniczył w dyskusji "Taking Cooperation to the Digital Age".

 

Jak podają organizatorzy, forum będzie promowało innowacje i digitalizację jako ważne narzędzia przyszłego rozwoju, "tak aby każdy mógł skorzystać z trwającej transformacji cyfrowej". "Ma ono na celu ocenę, w jaki sposób obecne partnerstwa między Afryką a Europą przyczyniają się do realizacji tego celu, uzupełniając bieżące wdrażanie wspólnej deklaracji na szczycie w Abidżanie w 2017 r. między Unią Afrykańską a Unią Europejską, która między innymi podkreśliła znaczenie odblokowania potencjału gospodarki cyfrowej dla Afryki i Europy" - podano w programie wydarzenia.

 

Wizja obecnej i przyszłej współpracy między Afryką a Europą

 

Jak zaznaczono, podczas spotkania przywódcy polityczni i szefowie firm mają przedstawić swoją wizją obecnej i przyszłej współpracy między Afryką a Europą w zakresie innowacji i digitalizacji. Uczestnicy forum mają dyskutować o inwestycjach w start-upy, rolnictwie, odnawialnych źródłach energii oraz rozwiązaniach cyfrowych dla gospodarki.

 

Poprzednie spotkanie szefów państw i rządów UE oraz przywódców 55 krajów Unii Afrykańskiej odbyło się w listopadzie ubiegłego roku w Abidżanie w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Omawiano wówczas relacje między obu kontynentami. Wśród dyskutowanych zagadnień znalazły się kwestie bezpieczeństwa, wdrażanie zasad demokratycznych, prawa człowieka, migracja, inwestycje, handel i tworzenie miejsc pracy.

 

Rząd wzywa irackich uchodźców do powrotu z Niemiec >>

 

Unia Afrykańska to organizacja o charakterze politycznym, wojskowym i gospodarczym z siedzibą w stolicy Etiopii, Addis Abebie. Swoim zasięgiem obejmuje cały kontynent; formalnie w jej skład wchodzi 55 państw. Została powołana w lipcu 2002 roku na szczycie w Durbanie w RPA w miejsce Organizacji Jedności Afrykańskiej. Podstawowymi założeniami powołania UA były: promowanie rozwiązań demokratycznych na kontynencie afrykańskim, wspieranie rozwoju gospodarczego państw członkowskich, walka z korupcją, obrona praw człowieka, działanie na rzecz integracji i zakończenia konfliktów.

 

Przewodnictwo w UA sprawowane jest rotacyjnie przez poszczególne państwa. Obecnie sprawuje je prezydent Rwandy Paul Kagame.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.78

Liczba głosów:

18

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook