Turcja gotowa ewentualnie rozważyć współpracę z syryjskim prezydentem

(fot. flickr.com/parliamentaryassembly)

Turcja rozważyłaby współpracę z prezydentem Syrii Baszarem el-Asadem, gdyby wygrał on demokratyczne wybory - oświadczył w niedzielę szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu na konferencji w Katarze.

 

W syryjskiej wojnie domowej, która wybuchła w 2011 roku, Ankara udzieliła wsparcia tamtejszej opozycji.

 

Zapytany w Dausze, czy Turcja współpracowałaby z Asadem, Cavusoglu oświadczył, że w Syrii trzeba przeprowadzić demokratyczne wybory. Gdyby Asad wygrał "i gdyby były to demokratyczne wybory, wiarygodne, to każdy powinien to rozważyć (współpracowanie z Asadem)" - powiedział.

 

Asad, którego rodzina rządzi w Syrii od prawie pięciu dekad, zdołał utrzymać się u władzy dzięki ogromnemu irańskiemu i rosyjskiemu wsparciu militarnemu, ale znaczne połacie kraju pozostają poza jego zasięgiem, w tym regiony na północy kontrolowane przez Turcję i na wschodzie, gdzie kontrolę sprawuje wspierana przez Stany Zjednoczone koalicja pod przywództwem kurdyjskim.

 

Cavusoglu powiedział w Dausze, że sądzi, iż prezydent Trump rozważa wycofanie się Stanów Zjednoczonych z Syrii.

 

W czerwcu 2014 roku Asad zapewnił sobie reelekcję, zdobywając 88,7 proc. głosów, ale syryjska opozycja potępiła tamte wybory jako "maskaradę", podkreślając, że nie miał on żadnego wiarygodnego rywala i że nie mogą być wiarygodne żadne wybory przeprowadzone w warunkach wojny domowej.

 

Jeszcze pod koniec września prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan mówił, że niemożliwe jest kontynuowanie wysiłków na rzecz pokoju w Syrii, dopóki u władzy w tym kraju pozostaje Asad. Wcześniej Erdogan nazywał syryjskiego prezydenta terrorystą.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?