UE: Minutą ciszy upamiętniono ofiary zamachu w Strasburgu i ofiary komunizmu

UE: Minutą ciszy upamiętniono ofiary zamachu w Strasburgu i ofiary komunizmu
(fot. PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER)
KAI / sz

Przed rozpoczęciem szczytu UE w Brukseli unijni liderzy uczcili minutą ciszy: na wniosek prezydenta Francji Emmanuela Macrona - ofiary zamachu w Strasburgu i na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego - ofiary komunistycznych reżimów na całym świecie.

O upamiętnieniu powiadomił na Twitterze m.in. szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

"Posiedzenie Rady Europejskiej w 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego rozpoczęliśmy od upamiętnienia minutą ciszy ofiar komunistycznych reżimów na całym świecie. Cześć ich pamięci!#13grudnia" - napisał Morawiecki.

"Upamiętniliśmy także ofiary ataku terrorystycznego w Strasburgu. W Europie nie może być miejsca na przemoc, nienawiść, fanatyzm. Bezpieczeństwo naszych obywateli to najważniejsze zadanie Unii Europejskiej" - dodał szef polskiego rządu.

DEON.PL POLECA

Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 r. Tego dnia od rana Polskie Radio i Telewizja Polska nadawały wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym poinformował o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu dekretem Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Z kolei szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani odniósł się do minuty ciszy upamiętniającej ofiary zamachu w Strasburgu. "Razem możemy pokonać terroryzm" - napisał Tajani.

Według źródła PAP prezydent Francji Emmanuel Macron przed rozpoczęciem szczytu podziękował za solidarność i wyrazy przyjaźni w związku z atakiem w Strasburgu.

Następnie - jak dodało źródło - premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że "37 lat temu komunistyczny reżim wprowadził w Polsce stan wojenny".

Jak przekazało źródło PAP, szef polskiego rządu poprosił o minutę ciszy ze względu na pamięć o ofiarach.

Unijni liderzy po obu wnioskach - prezydenta Francji i premiera Polski - uczcili minutą ciszy ofiary zamachu w Strasburgu i ofiary reżimów komunistycznych.

W wyniku wtorkowego zamachu w Strasburgu zmarły trzy osoby, a kilkanaście zostało rannych, w tym polski obywatel.

Napastnik jest poszukiwany. Policja zidentyfikowała podejrzanego jako urodzonego w Strasburgu 29-letniego Cherifa Chekatta. Sprawca był notowany w tzw. kartotece "S", co oznacza, że mógł stanowić "zagrożenie terrorystyczne".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

UE: Minutą ciszy upamiętniono ofiary zamachu w Strasburgu i ofiary komunizmu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.