Kanadyjczyk podejrzewany o szkodzenie bezpieczeństwu narodowemu Chin. Czy to odpowiedź na aresztowanie wiceprezes Huawei?

(fot. JHVEPhoto / Shutterstock)

Przeciwko kanadyjskiemu biznesmenowi Michaelowi Spavorowi toczy się postępowanie w sprawie podejrzeń o działalność na szkodę bezpieczeństwa narodowego - podano w czwartek na portalu lokalnego rządu w Chinach. Wcześniej zatrzymano w ChRL już innego Kanadyjczyka.

 

Biuro bezpieczeństwa państwowego w mieście Dandong na północnym wschodzie Chin prowadzi dochodzenie przeciwko Spavorowi od 10 grudnia - czytamy na oficjalnym portalu informacyjnym prowadzonym przez rząd prowincji Liaoning. Nie podano więcej szczegółów.

 

Władze w Ottawie straciły kontakt ze Spavorem, który wcześniej zawiadomił je, iż był przesłuchiwany - informowało w środę kanadyjskie MSZ. Według rzecznika tego resortu Spavor prowadzi w Dandongu działalność polegającą m.in. na ułatwianiu wymiany kulturalnej z Koreą Północną.

 

W tym tygodniu w Chinach aresztowano również byłego kanadyjskiego dyplomatę Michaela Kovriga, który zdaniem chińskiego MSZ mógł naruszyć prawo o zagranicznych organizacjach pozarządowych. Kovrig pracuje obecnie jako ekspert w dziedzinie Azji Północno-Wschodniej w think tanku International Crisis Group z siedzibą w Brukseli.

 

Według obserwatorów działania przeciwko obywatelom północnoamerykańskiego kraju to odpowiedź chińskiego rządu na aresztowanie wiceprezes i dyrektor finansowej firmy Huawei w Kanadzie. Meng Wanzhou została zatrzymana 1 grudnia na lotnisku w Vancouver na wniosek władz USA i obecnie - zwolniona z aresztu za kaucją - oczekuje na wynik postępowania w sprawie ekstradycji do Stanów Zjednoczonych. Waszyngton podejrzewa ją o łamanie sankcji amerykańskich przeciwko Iranowi, za co grozi jej wieloletnie więzienie.

 

Po aresztowaniu dyrektor finansowej Huawei chińskie MSZ złożyło oficjalne protesty na ręce ambasadorów USA i Kanady w Pekinie. Chińskie władze groziły Kanadzie "poważnymi konsekwencjami", jeśli Meng nie zostanie natychmiast zwolniona.

 

Rzecznik chińskiego MSZ Lu Kang nie odpowiedział w środę na pytanie, czy sprawy Kovriga i Meng są ze sobą powiązane. Państwowe chińskie media podawały, że były dyplomata również podejrzewany jest o szkodzenie bezpieczeństwu narodowemu Chin.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook