Prezydent Czech skrytykował unijne sankcje wobec Rosji i powiedział, że UE nie ma obecnie silnego przywódcy

(fot. yakub88 / Shutterstock)

Czeski prezydent Milosz Zeman ocenił w wywiadzie udzielonym w tym tygodniu rosyjskiej telewizji NTV, że Unia Europejska nie ma obecnie silnego przywódcy, jakiego mają według niego Rosja, Chiny czy USA - poinformowały w niedzielę czeskie media.

 

"Rosja niewątpliwie ma silnego przywódcę. Chiny mają silnego przywódcę, Ameryka ma silnego przywódcę. Proszę mi znaleźć silnego przywódcę na poziomie Unii Europejskiej. Spoglądam w lewo, spoglądam w prawo, spoglądam przed siebie, za siebie i silnego przywódcy po prostu nie widzę" - powiedział Zeman w nadanym w niedzielę wywiadzie. 

 

Zaznaczył jednocześnie, że kanclerz Niemiec Angela Merkel kończy swą polityczną karierę, a pozycja prezydenta Francji Emmanuela Macrona nie jest ze względu na obecne antyrządowe protesty tak silna, jak się to wydawało pół roku temu. 

 

Zeman po raz kolejny skrytykował unijne sankcje wobec Rosji. "Sankcje są zawsze niepotrzebne. Niczemu nie pomagają, lecz za to szkodzą obu stronom, nie tylko jednej. Pod względem gospodarczym, jak i politycznym" - podkreślił. 

 

Wykluczył też możliwość konfliktu zbrojnego NATO z Rosją. "Nie wierzę, że może dojść do militarnego ataku na państwa bałtyckie. Byłoby to polityczne, a także wojskowe samobójstwo" - powiedział. 

 

Jego zdaniem, okoliczności niedawnego rosyjsko-ukraińskiego incydentu w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej powinny zostać dokładnie zbadane, do czego należy wykorzystać zdjęcia satelitarne i inne środki. "Przedstawcie dowody i nie mówcie, że winien jest ten drugi" - zaapelował Zeman do obu stron.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.4

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

saska.kempka 06:12:39 | 2018-12-11
Bądźmy realistami. Rosja to nasz najsilniejszy sąsiad i trzeba się z nią dogadać - nie wiernopoddańczo przyjmując jej warunki, ale drogą dialogu. Moglibyśmy na tym wiele zyskać, ot choćby odzyskać Lwów.

Skończmy z tym głupim romantyzmem, z nieustannym machaniem szabelką, bo gdy coś zacznie się dziać, państwa zachodnie zostawią nas samych, jak to ma miejsce np. w przypadku nord stream.

Oceń 2 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 20:32:44 | 2018-12-10
P. Zemanowi ku pamięci. Ja gdy biorę się do dzieła rzekł z przebiegłą miną smaruje sie nie wazeliną, lecz kremem Nivea

Oceń 2 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook