"To krok milowy w tej dziedzinie medycyny". Takiego porodu jeszcze nie było

(fot. shutterstock.com)

To przełom w historii medycyny - dzięki przeszczepowi macicy narodziła się zdrowa dziewczynka.

 

To nie pierwsza transplantacja macicy, ale pierwsza którą udało się zakończyć rozwiązaną ciążą. Na świecie przeprowadzono 39 takich operacji, ale od żyjących dawczyń. Dzięki temu na świecie pojawiło się 11 dzieci, pierwsze z nich urodziło się w Szwecji w 2013 roku.

 

Matka dziecka 

 

Matka dziecka ma 32 lata i cierpi na zespół Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera. Polega ono na niewykształceniu pochwy i macicy, braku miesiączki i bezpłodności. Kobiety z tym schorzeniem nie mogą uprawiać seksu dopochwowo, nie mają miesiączki i nie mogą zajść w ciążę.

 

>> Czy można dziękować Bogu za niepłodność? Poruszające świadectwo ojca

 

Macica została przeszczepiona od 45-latki, która zmarła po wylewie. Operacja trwała dziesięć godzin, przeprowadzili ją lekarze z Sao Paulo w Brazylii w 2016 r. Miesiączka pojawiła się u pacjentki już sześć tygodni po operacji. Przed przeszczepem pacjentkę poddano procedurze in vitro, po siedmiu miesiącach od operacji wszczepiono kobiecie pojedynczy zarodek. Dziesięć dni później potwierdzono ciążę.

 

15 grudnia 2017 roku na świecie pojawiła się zdrowa dziewczynka, ważyła 2,5 gramów. Matka i dziecko wyszły ze szpitala po trzech dniach. Informacja o udanym przeszczepie pojawiła się dopiero 7 miesięcy po wydarzeniu, wówczas dziewczynka ważyła juz 7 kg i była karmiona piersią. 

 

Dotychczasowe transplantacje

 

Do tej pory takie przeszczepy przeprowadzano od osób spokrewnionych. Nieraz kobietom przeszczepiano macice od ich matek. Jeden z lekarzy ze szpitala w Sao Paulo nazwał ten przypadek "krokiem milowym w tej dziedzinie medycyny". Dzięki temu kobiety zmagające się z niepłodnością mają większą szansę na dawczynie.

 

>> "Pani doktor powiedziała, że to cud!" [ŚWIADECTWO]

 

Obecnie niepłodność dotyka od 10 do 15 procent par na świecie. Mniej więcej jedna na 500 kobiet ma problemy z macicą spowodowane na przykład wadami rozwojowymi, usunięciem macicy i infekcjami. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook