Amerykańskie giełdy zamknięte z powodu żałoby po śmierci prezydenta Busha seniora

(fot. PAP/EPA/SHAWN THEW)

Nowojorska giełda papierów wartościowych NYSE i Nasdaq są w środę zamknięte z powodu żałoby narodowej po śmierci byłego prezydenta George H.W. Busha, który zmarł w piątek w wieku 94 lat. W środę w Waszyngtonie odbywają się uroczystości żałobne.

 

W związku z żałobą po śmierci byłego prezydenta w USA nie działają w środę urzędy federalne. Zamkniętych jest też kilkanaście rynków i instytucji finansowych, w tym główne nowojorskie giełdy NYSE i Nasdaq.

 

Ministerstwa i firmy analityczne przełożyły na czwartek ogłoszenie indeksów i danych dotyczących gospodarki - chodzi m.in. o IHS Markit oraz resorty handlu i pracy.

 

W środę rano trumna ze zwłokami prezydenta Busha seniora zostanie przewieziona z Rotundy na Kapitolu do Narodowej Katedry Kościoła Episkopalnego, gdzie o godz. 11 czasu miejscowego (godz. 17 w Polsce) rozpocznie się nabożeństwo żałobne. Udział w nim weźmie prezydent Donald Trump z małżonką, przedstawiciele rządów, dyplomaci i najbliżsi zmarłego prezydenta. W uroczystościach uczestniczyć będą również prezydent Andrzej Duda i b. prezydent Lech Wałęsa.

 

George H.W. Bush, który był prezydentem Stanów Zjednoczonych w latach 1989-1993, zmarł w Houston w Teksasie w ubiegły piątek, w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Był najdłużej żyjącym prezydentem USA.

 

Bush senior - 41. prezydent, 43. wiceprezydent USA (w administracji Ronalda Reagana), ojciec George'a W. Busha - 43. prezydenta i Jeba Busha - gubernatora stanu Floryda, jest 12. prezydentem, którego trumna została wystawiona w Rotundzie na Kapitolu.

 

Amerykanie pragnący pożegnać 41. prezydenta na Kapitolu mogą to uczynić w środę do godz. 8.45 czasu miejscowego (14.45 czasu polskiego).

 

George Herbert Walker Bush zostanie w czwartek pochowany obok swojej żony Barbary i córki Robin, która zmarła w roku 1953 w wieku zaledwie trzech lat, na terenie prezydenckiej biblioteki swojego imienia w College Station w Teksasie.

 

Wspomóż Nas
Tagi: bush, pogrzeb, giełda

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook