Ukraina: straż graniczna zamyka wjazd na Krym dla obcokrajowców

(fot. PAP/EPA/SERGEY VAGANOV)

Straż Graniczna Ukrainy zamyka wjazd na zaanektowany przez Rosję Krym dla obcokrajowców; na półwysep będą mogli wjechać wyłącznie obywatele ukraińscy - oświadczył w czwartek rzecznik Straży Andrij Demczenko.

 

"Granicę administracyjną (Ukrainy z Krymem) będzie można przekroczyć wyłącznie z ukraińskimi dokumentami. Chodzi o wjazd na Krym" - powiedział agencji Interfax-Ukraina.

 

Zapewnił jednocześnie, że cudzoziemcy, którzy znajdują się już na Krymie, będą mogli wjechać na Ukrainę. "Jeśli z tymczasowo okupowanego terytorium będą wracali obywatele innych państw, którzy wjechali tam zgodnie z prawem, to zostaną oni przepuszczeni" - powiedział Demczenko.

 

Władze Ukrainy zapowiadały wcześniej, że będą uważniej przyglądały się obywatelom Rosji, którzy przybywają na jej terytorium. Jest to związane ze stanem wojennym wprowadzonym przez Kijów w części obwodów na północy, wschodzie i południu kraju po ostrzelaniu w niedzielę trzech niewielkich ukraińskich okrętów. Stało się to w niedzielę w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, która łączy Morze Czarne i Azowskie.

 

Wcześniej cudzoziemcy, którzy chcieli trafić z terytorium Ukrainy na zajęty przez Rosję Krym, musieli mieć zezwolenie ukraińskiej Państwowej Służby Migracyjnej. Wjazd na Krym od strony Rosji Ukraina traktuje jako złamanie prawa, a osoby, które to uczynią, ogłaszane są persona non grata.

 

Rosja zaanektowała należący do Ukrainy Krym w marcu 2014 roku w następstwie interwencji wojskowej oraz po referendum, które władze Ukrainy i Zachód uznają za nielegalne.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.8

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook