Korea Południowa: sąd nakazał kolejnemu dużemu japońskiemu koncernowi wypłatę odszkodowań za pracę przymusową

(fot. Casimiro PT / Shutterstock)

Sąd Najwyższy Korei Płd. nakazał w czwartek japońskiemu Mitsubishi Heavy Industries Ltd. wypłatę odszkodowań 28 obywatelom południowokoreańskim za pracę przymusową podczas II wojny światowej. Wyrok wywołał gniewną reakcję Tokio.

 

Wysokość odszkodowań sąd określił w przedziale od 80 do 150 mln wonów (71.190 - 133.510 USD).

 

Sąd orzekł, że układ z 1965 r. między Seulem i Tokio o przywróceniu stosunków dyplomatycznych nie oznacza, że poszczególni obywatele Korei Południowej nie mogą dochodzić odszkodowań za pracę przymusową. Wyrok określa korzystanie przez japońskie firmy z takiej pracy jako bezprawne działanie wymierzone przeciwko ludzkości" i konsekwencję "nielegalnej" japońskiej agresji i okupacji. 

 

Minister spraw zagranicznych Japonii Taro Kono niezwłocznie wydał oświadczenie, w którym określił wyrok jako "całkowicie nie przyjęcia". "Całkowicie niweczy on podstawę prawną przyjaznych stosunków między Japonią i Koreą Południową" - powiedział Kono.

 

Wezwał on rząd w Seulu do podjęcia kroków zabezpieczających "uczciwą aktywność gospodarczą" japońskich firm. Szef japońskiej dyplomacji zagroził, że w przeciwnym razie Tokio rozważy inne opcje, w tym odwołanie się do międzynarodowego trybunału.

 

Rzecznik Mitsubishi określił wyrok jako "godny głębokiego pożałowania" i dodał, że koncern rozważy odpowiedź po konsultacjach z rządem Japonii.

 

Był to już kolejny tego rodzaju wyrok. w ub. miesiącu Sąd Najwyższy Korei Płd. przyznał podobne odszkodowania 4 obywatelom Korei Południowej od Nippon Steel and Sumitomo Metal Corp. Wyrok ten wydano o ponad 5 latach sporów prawnych obu stron.

 

Normalizację stosunków między Koreą Płd. i Japonią utrudniają tragiczne doświadczenia Koreańczyków z lat 1910-45 kiedy Japonia kolonizowała Półwysep Koreański dopuszczając się okrucieństw i zmuszając ludność do w istocie niewolniczej pracy.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook