Rosja: obrońcy praw człowieka nie chcą Prokopczuka na czele Interpolu. Mówią o celach politycznych

(fot. HUANG Zheng / shutterstock)

Grupa rosyjskich obrońców praw człowieka ogłosiła list otwarty, w którym sprzeciwia się wyborowi na stanowisko szefa Interpolu oficjalnego kandydata Rosji Aleksandra Prokopczuka. Aktywiści zarzucają Rosji stosowanie mechanizmów Interpolu w celach politycznych.

 

W liście, który opublikowała w środę niezależna "Nowaja Gazieta", działacze apelują do Zgromadzenia Ogólnego Interpolu, by nie głosowało za wyborem Prokopczuka na szefa organizacji. Głosowanie to powinno odbyć się właśnie w środę w Dubaju.

 

Sygnatariusze listu wskazują, że statut Interpolu nie pozwala na wykorzystywanie mechanizmów tej międzynarodowej organizacji policyjnej w celach politycznych. Rosja - ich zdaniem - narusza ten zapis. Obrońcy praw człowieka zarzucają władzom w Moskwie wykorzystywanie mechanizmu czerwonych not Interpolu "w celu zatrzymywania i aresztowania ludzi, którzy opuścili kraj, by schronić się przed prześladowaniami politycznymi".

 

Tzw. czerwona nota Interpolu jest informacją dla policji innych krajów, że poszukiwana osoba jest bardzo niebezpiecznym przestępcą.

 

Obrońcy praw człowieka uważają, że jeśli na stanowisko szefa Interpolu wybrany zostanie przedstawiciel Rosji, to może to doprowadzić do nasilenia praktyki wykorzystywania czerwonych not "w celu aresztowania ludzi, przybyłych do jakiegoś kraju, żeby uniknąć prześladowań motywowanych politycznie".

 

List podpisali m.in. weterani rosyjskiego ruchu obrony praw człowieka: Lew Ponomariow i Swietłana Gannuszkina.

 

Kandydatura Prokopczuka, który przy tym uważany jest za faworyta wyborów w Interpolu, wzbudziła kontrowersje. Ukraina i Litwa zagroziły, że rozważą wyjście z organizacji, jeśli na jej czele stanie kandydat Rosji.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?