BBC: tłumy świętowały w Warszawie niepodległość; kontrowersje ws. radykalnej prawicy

(fot. PAP/Paweł Supernak)

BBC zaznaczyła w relacji z niedzielnego marszu w Warszawie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, że wzięły w nim udział "wielkie tłumy". Stacja odnotowała też kontrowersje wokół udziału w przemarszu grup radykalnie prawicowych.

 

W korespondencji z Warszawy napisano, że "większość uczestników niedzielnego marszu w Warszawie niosła polskie flagi i miała biało-czerwone opaski na ramieniu, ale niektórzy mieli także transparenty reprezentujące radykalnie prawicowe partie z Polski i Włoch". Jak dodano, "wielu uczestników marszu przyniosło także czerwone race, które wypełniły ulice dymem".

 

Akty przemocy i radykalne hasła

 

Redakcja zaznaczyła, że coroczne wydarzenie jest współorganizowane przez radykalnie prawicowy Obóz Narodowo-Radykalny i w przeszłości dochodziło na nim do aktów przemocy. Zastrzegła jednak, że marsz jest popularny także "wśród tysięcy zwykłych, patriotycznych Polaków, w tym zwolenników rządzącego Prawa i Sprawiedliwości".

 

BBC przypomniała w tym kontekście wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, który przed niedzielnym marszem podkreślał radosny wymiar Święta Niepodległości i "ostrzegał, że osoby niosące obraźliwe transparenty lub wznoszące hasła, które pojawiły się w ubiegłym roku - takie jak +Czysta Polska, biała Polska+ - będą ścigane przez policję".

 

Wydarzenia w Warszawie przebiegły pokojowo

 

Jak podkreślono, pomimo udziału skrajnie prawicowych grup, "wydarzenia (w Warszawie) przebiegły pokojowo i nie było doniesień o obraźliwych transparentach lub przyśpiewkach".

 

Jednocześnie BBC wskazała, że partie opozycyjne zbojkotowały niedzielne obchody, a organizacja marszu zbiegła się w czasie z apelem prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który w przemówieniu w Paryżu wezwał światowych przywódców do odrzucenia nacjonalizmu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.15

Liczba głosów:

78

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MarzenaD 17:42:13 | 2018-11-12
Prezydent Macron "wezwał do odrzucenia nacjonalizmu", a sam, chłopczyk,
https://twitter.com/sbalcerac/status/1061974164247113729?s=20

Oceń 35 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook