Minister finansów Włoch: prognozy KE sprzeczne z projektem rządu. To "uchybienie techniczne"

(Matteo Salvini, fot. EPA/MASSIMO PERCOSSI)

Minister finansów Włoch Giovanni Tria oświadczył w czwartek, że przedstawiona przez Komisję Europejską prognoza ws. deficytu tego kraju w 2019 r. na poziomie 2,9 procent PKB stoi w "wyraźnej sprzeczności" z zapisem w rządowym projekcie budżetu, gdzie wynosi on 2,4 proc.

 

W ten sposób szef resortu finansów w rządzie Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd skomentował opublikowanie przez KE prognoz gospodarczych dla całej Unii Europejskiej i poszczególnych państw członkowskich. Według nich wzrost we Włoszech w przyszłym roku będzie na poziomie 1,2 procent PKB, a więc niższy od zakładanego przez rząd. Natomiast deficyt budżetowy, zdaniem KE, nie tylko w 2019 r. będzie wyższy od planowanego przez rząd, ale w 2020 r. jeszcze wzrośnie - do 3,1 proc. PKB.

 

"Prognozy Komisji Europejskiej dotyczące włoskiego budżetu stoją w wyraźnej sprzeczności z tymi przedstawionymi przez włoski rząd i wynikają z nieuważnej i częściowej analizy projektu budżetu, mimo informacji i wyjaśnień zaprezentowanych przez Włochy" - stwierdził minister finansów.

 

Wyraził on ubolewanie z powodu "uchybienia technicznego" ze strony Komisji i zarazem wyraził przekonanie, że nie będzie to miało wpływu na dalszy "konstruktywny dialog" z KE w sprawie budżetu.

 

Minister finansów zapowiedział, że rozmowy z Komisją Europejską na temat budżetu będą kontynuowane, i zapewnił, że rząd zobowiązuje się do przestrzegania zapisanego maksymalnego deficytu w wysokości 2,4 proc. PKB.

 

Również premier Giuseppe Conte oświadczył w wydanej nocie, że prognozy Komisji "nie doceniają pozytywnego wpływu", jaki projekt budżetu i reformy strukturalne będą mieć na stan finansów państwa.

 

"Idziemy naprzód z naszymi szacunkami dotyczącymi finansów publicznych, wzrostu, który będzie wyższy, oraz długu i deficytu, które się zmniejszą" - stwierdził szef rządu, uznając wszelkie inne scenariusze za "całkowicie nieprawdopodobne".

 

Wcześniej Komisja Europejska odrzuciła projekt przyszłorocznego budżetu Włoch, m.in. z powodu zawyżonego deficytu.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook