Francja: stan klęski żywiołowej w departamencie Aude

(fot. PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO)

W wyniku jednej z najgorszych od stulecia powodzi ogłoszono w czwartek w 126 gminach departamentu Aude w południowo-zachodniej Francji stan klęski żywiołowej.

 

Żywioł spowodował dotychczas śmierć 14 osób, a 75 zostało rannych - poinformowały lokalne władze.

 

Dekret o stanie klęski żywiołowej obejmie m.in. miejscowości Trebes, Villegailhenc, Villalier, Villardonnel, Carcassonne i Sait-Couat d'Aude, gdzie w nocy z niedzieli na poniedziałek były największe ulewy. Ogłoszenie takiego stanu umożliwi szybkie otrzymanie przez osoby poszkodowane wypłat z ubezpieczenia w oparciu o przepisy dotyczące klęski żywiołowej.

 

(fot. PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO)

 

Szkody w gminach dotkniętych powodzią w mniejszym stopniu i nie objętych przepisami o klęsce żywiołowej będą "rozpatrywane tak szybko, jak to możliwe", a "rząd zwrócił się już z wnioskiem o uruchomienie funduszu ratunkowego, aby umożliwić ofiarom zaspokojenie najpilniejszych potrzeb" - zapowiedział rzecznik rządu Francji Benjamin Griveaux po środowym posiedzeniu gabinetu.

 

(fot. PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO)

 

Premier Edouard Philippe udał się w poniedziałek na tereny klęski żywiołowej, a prezydent Emmanuel Macron ma tam pojechać "tak szybko, jak będzie to możliwe". Region Aude jest popularnym ośrodkiem turystycznym ze starożytnymi miastami i wioskami na pagórkowatych szczytach rozciągających się aż do Morza Śródziemnego. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook