Ukraina: ulicami Kijowa przeszedł doroczny marsz chwały UPA. Wykrzykiwali hasła: "Chwała narodowi - śmierć wrogom"

(fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Ulicami stolicy Ukrainy, Kijowa, przeszedł w niedzielę doroczny marsz chwały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Według mediów w marszu uczestniczyło ok. 10 tys. osób. Zorganizowała go nacjonalistyczna partia Swoboda.

 

Lider Swobody, Ołeh Tiahnybok, nieoczekiwanie oświadczył, że nie będzie kandydował w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Poinformował też, że kandydatem partii będzie jej wiceszef, były wiceprzewodniczący parlamentu Rusłan Koszułynski.

 

Marsz rozpoczął się przed pomnikiem ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki i przeszedł przez centrum miasta na Majdan Niepodległości. Uczestniczyli w nim młodzi ludzie z zakrytymi twarzami i płonącymi petardami w rękach, ale i weterani walk z separatystami prorosyjskimi w Donbasie.

 

(fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO)

 

Wykrzykiwali hasła: "Chwała narodowi - śmierć wrogom", "Ukraina ponad wszystko", "Bandera i Szuchewycz naszymi bohaterami", a także "Moskala na gałąź" oraz "Pamiętaj cudzoziemcze, że gospodarzem jest tu Ukrainiec".

 

Marsz odbył się w Dniu Obrońcy Ukrainy. Przypada on w święto religijne Opieki Matki Boskiej, zwanej na Ukrainie Pokrową. Jest to także Dzień Ukraińskiego Kozactwa; 14 października uznawany jest jednocześnie za dzień utworzenia UPA.

 

 

UPA walczyła podczas II wojny światowej zarówno przeciw Niemcom, jak i ZSRR. Od wiosny 1943 roku prowadziła także działania zbrojne przeciwko ludności polskiej Wołynia, Polesia i Galicji Wschodniej, zmierzające do jej całkowitego usunięcia z tych terenów. Oblicza się, że w wyniku działań UPA zginęło około 100 tys. Polaków.

 

 

W 2016 r. Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Sejm - głosi uchwała - oddaje hołd "wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów".

 

O ile dla polskiej strony była to masowa i zorganizowana zbrodnia ludobójstwa, o tyle dla Ukraińców był to efekt symetrycznego konfliktu zbrojnego, za który w równym stopniu odpowiedzialne były obie strony. Dodatkowo Ukraińcy chcą postrzegać OUN i UPA wyłącznie jako organizacje antysowieckie (ze względu na ich powojenny ruch oporu wobec Związku Sowieckiego), a nie antypolskie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.17

Liczba głosów:

60

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

ekomarek1 22:01:59 | 2018-10-15
 hej wy który władacie Rzeczypospolitą- nacjonalizm jest grzechem, nie rozniecajcie go,zawsze jest grzechem w ruandzie,ukrainie ,niemczech..... no i w Polsce też.Dzięki BOGU U NAS MA , I MIAŁ  W PRZESZŁOŚCI ,MNIEJSZY ZASIĘG.NACJONALIZM MOŻE PROWADZIĆ DO ZBRODNI.PAMIĘTAJCIE.

Oceń 18 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 19:55:54 | 2018-10-14
Te hasła  brzmią jakoś znajomo.

Oceń 5 47 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook