USA: Trump dziękuje prezydentowi Turcji za pomoc w uwolnieniu Brunsona

(fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)

Prezydent USA Donald Trump w sobotę podziękował przywódcy Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi za pomoc w uwolnieniu pastora Andrew Brunsona, przez blisko dwa lata przetrzymywanego w Turcji, i potwierdził, że po południu spotka się z Brunsonem w Białym Domu.

 

"Pastor Andrew Brunson, uwolniony przez (władze) Turcji, będzie ze mną w Gabinecie Owalnym o godz. 14.30 (20.30 w Polsce). Wspaniale będzie go zobaczyć i spotkać się z nim. Chciałbym podziękować prezydentowi Erdoganowi za pomoc!" - napisał amerykański prezydent na Twitterze.

 

Trump zaznaczył, że w sprawie uwolnienia duchownego USA nie zawarły z Turcją żadnej umowy. "Nie zawieram umów w sprawie zakładników. Po stronie Stanów Zjednoczonych było jednak ogromne uznanie, które doprowadzi do dobrych, być może świetnych, relacji między USA i Turcją!" - napisał.

 

Samolot z Brunsonem na pokładzie około południa (czasu miejscowego) w sobotę wylądował w bazie wojskowej pod Waszyngtonem; wcześniej maszyna miała śródlądowanie w Niemczech, gdzie duchowny został poddany badaniu lekarskiemu w szpitalu wojskowym armii USA w Landstuhl.

 

Brunson był przetrzymywany w Turcji od października 2016 roku pod zarzutem szpiegostwa, wspierania kurdyjskich separatystów, udziału w udaremnionym zamachu stanu w Turcji z lipca 2016 roku oraz utrzymywania kontaktów z organizacją mieszkającego w USA islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, według Ankary odpowiedzialnego za próbę puczu.

 

Pastora aresztowano podczas masowych represji i czystek związanych z próbą puczu. Po 20 miesiącach pobytu w więzieniu zastosowano wobec niego areszt domowy. W piątek turecki sąd skazał go na trzy lata więzienia, ale zwolnił go z aresztu domowego, zaliczając mu dotychczasowy pobyt w areszcie na poczet kary.

 

Sprawa pastora stała się najbardziej drażliwą kwestią w pogarszających się relacjach dyplomatycznych między Ankarą a Waszyngtonem.

 

W związku ze sprawą Brunsona USA wprowadziły sankcje, które przyczyniły się do zapaści tureckiej liry. Nałożono podwyższone cła na stal i aluminium oraz sankcje na ministra sprawiedliwości i szefa MSW. Turcja w odpowiedzi podwoiła cła na niektóre towary importowane z USA.

 

Agencja AP wskazuje, że uwolnienie Brunsona pozwoli Turcji skupić się na jej dyplomatycznym kryzysie z Arabią Saudyjską, spowodowanym zaginięciem saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego w Stambule. Ankara podejrzewa, że za jego zaginięcie, a być może zabicie odpowiadają władze saudyjskie, te zaś odpierają zarzuty. Ankara może też liczyć na to, że pomyślne rozwiązanie sprawy pastora skłoni Waszyngton do rezygnacji z odwetowych ceł.

 

Nie zmienia to jednak nic w przypadku innych spornych kwestii w relacjach USA-Turcja, takich jak wsparcie USA dla kurdyjskich bojowników czy planowany zakup przez Turcję rakiet od Rosji - zauważa AP. Na dwustronnych stosunkach ciąży też fakt, że władze amerykańskie odmawiają ekstradycji do Turcji przebywającego w USA na uchodźstwie Gulena.

 

Erdogan kilkakrotnie odmawiał interweniowania w sprawie Brunsona, powołując się na niezawisłość tureckich sądów, sugerował jednak, że możliwa byłaby wymiana pastora na Gulena.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

hitanachi 12:21:22 | 2018-10-14
Ewa_Z

Nie masz wrażenia, że twoja wypowiedź jest bezsensowna?
Wyciągasz już czwart temat na czołówkę i udzielasz wypowiedzi zupełnie nic nie znaczącej.
Czy Ty przypadkiem nie robisz tego tylko dlatego aby siebie promować? na zasadzie ja Ewa piszę wam, że ''bliżej do Rosji niż do Europy.''
Ile warta jest Twoja wypowiedź???
NIC!!!  bo takie wieści mają wszyscy.
Pojęcia nie masz o prawdziwych rozgrywkach miedzy USA, Turcją i Rosją. Opamiętaj się i nie rób więcej sobie wstydu!!!

Oceń 6 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 12:00:04 | 2018-10-14
Turcji obecenie znacznie bliżej do Rosji niż do Europy. Dwuletnie uwięzienie pastora jest świetnym przykładem.

Oceń 2 6 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook