Rosja: kosmonauci, którzy uratowali się z Sojuza, przybyli do Moskwy

(fot. PAP/EPA/ROSCOSMOS HANDOUT HANDOUT)

Dwaj kosmonauci, którzy lądowali w czwartek awaryjnie w Kazachstanie po nieudanym starcie rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz MS-10 przybyli do Moskwy - poinformował w piątek na swoim Twitterze szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos Dmitrij Rogozin.

 

Przekazał on, że Amerykanin Nick Hague i Rosjanin Aleksiej Owczynin są już w ośrodku szkolenia kosmonautów, tzw. Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą. Rogozin zamieścił zdjęcie, na którym siedzi pomiędzy Amerykaninem i Rosjaninem. "Chłopaki polecą na pewno. Planujemy ich lot na wiosnę przyszłego roku" - napisał.

 

Wcześniej media rosyjskie i NASA podawały sprzeczne informacje na temat dalszej trasy obu kosmonautów po powrocie z Kazachstanu. Pojawiały się doniesienia, że Hague uda się od razu do Stanów Zjednoczonych.

 

Po ewakuacji z miejsca awaryjnego lądowania w okolicach miasta Żezkazgan w środkowym Kazachstanie kosmonauci byli w szpitalu w tym mieście, po czym przewiezieni zostali na kosmodrom Bajkonur. Wtedy poinformowano, że w piątek rano będą w Moskwie.

 

Sojuz MS-10 uległ awarii krótko po starcie. Kosmonauci zdołali wylądować w specjalnej kapsule. Systemy bezpieczeństwa zadziałały bez zarzutu. Rosja wstrzymała do czasu wyjaśnienia przyczyn awarii załogowe loty kosmiczne.

 

Sojuz MS-10 miał dolecieć na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), a Hague i Owczynin mieli uzupełnić skład przebywającej tam trzyosobowej załogi. Nie jest wykluczone, że misja obecnej załogi będzie trwała dłużej niż planowano.

 

Sojuz MS-10 wystartował w czwartek o godzinie 11.40 czasu moskiewskiego (godz. 10.40 czasu polskiego) z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Do awarii doszło około dwóch minut po starcie. W Rosji powołano specjalną komisję, która ma ustalić przyczyny awarii.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook