Syryjscy rebelianci wycofali ciężką broń z granic Idlibu

(fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA)

Rebelianci w syryjskim Idlibie zakończyli wycofywanie ciężkiej broni z granic tej prowincji - poinformowała w poniedziałek turecka agencja Anatolia. To działanie zgodne z wrześniowym porozumieniem między Moskwą a Ankarą w tej sprawie.

 

Anatolia nie przekazała więcej szczegółów. Wspierany przez Turcję sojusz rebeliantów wcześniej przekazał w oświadczeniu, że rozpoczął wycofywanie ciężkiej broni w sobotę.

17 września w Soczi prezydenci Turcji i Rosji, Recep Tayyip Erdogan Erdogan i Władimir Putin, uzgodnili stworzenie w kontrolowanej przez rebeliantów prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii strefy buforowej oddzielającej pozycje sił rządowych od rebeliantów. Ma ona szerokość 15-20 km; do 10 października ma zostać z niej wycofana ciężka broń. Zgodnie z porozumieniem strefę od 15 października patrolować będą wspólnie siły Turcji i Rosji, co ma zapobiec dalszym walkom.

 

W lecie media donosiły, że armia wierna reżimowi prezydenta Baszara el-Asada, wspierana przez siły Rosji i Iranu, przygotowuje się do szturmu na Idlib. Wojska rosyjskie i syryjskie prowadziły naloty i ostrzał artyleryjski tej ostatniej dużej rebelianckiej enklawy w Syrii.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook