Ukraina: Ombudsman potwierdza, że Sencow przerwał głodówkę

(fot. shutterstock.com)

Rzeczniczka praw człowieka Ukrainy Ludmyła Denysowa potwierdziła w piątek, że więziony w Rosji ukraiński reżyser Ołeh Sencow przerwał prowadzoną od ponad czterech miesięcy głodówkę.

 

Ombudsman oświadczyła, że poważnie obawia się o stan zdrowia artysty. "Ołeh Sencow przerwał głodówkę. Oznacza to, że znajduje się w stanie krytycznym, praktycznie za krawędzią" - napisała na Facebooku.

 

Denysowa zażądała, by do Sencowa dopuszczono najlepszych specjalistów, którzy pomogą mu w pokonaniu następstw tak wyczerpującego protestu.

 

"Żądam także od Federacji Rosyjskiej przyspieszenia procedur związanych z moim widzeniem z Ołehem Sencowem. Muszę osobiście przekonać się, że jego życiu nic nie zagraża. Jeśli trzeba, jeszcze dziś wyjadę do kolonii w Łabytnangi" - zadeklarowała.

 

Wcześniej wiceszef rosyjskiej Federalnej Służby Więziennej Witalij Maksimienko poinformował, że Sencow, odbywający w Łabytnangi karę 20 lat więzienia, przerwał głodówkę i że rozpoczęto rehabilitację reżysera.

 

"Sencow przerwał głodówkę, o czym napisał oświadczenie; zgodził się przyjmować jedzenie. Przeprowadzono konsultacje z najlepszymi dietetykami Moskwy, w jaki sposób wyprowadzać go ze stanu głodówki. Została przygotowana odpowiednia dieta dla normalizowania stanu jego zdrowia" - powiedział Maksimienko.

 

Tydzień temu 42-letni Sencow został przewieziony z rosyjskiej kolonii karnej do szpitala. Służby więzienne zapewniały, że chodzi o planowane badania lekarskie.

 

Ukraiński reżyser prowadził głodówkę od 14 maja, domagając się zwolnienia przetrzymywanych w Rosji w więzieniach obywateli Ukrainy. Podczas protestu był karmiony sztucznie. W ciągu w sumie 145 dni głodówki stracił 12 kilogramów. Na najnowszym zdjęciu Sencowa, upublicznionym w sobotę przez rosyjskie służby więzienne, ten mający 190 cm wzrostu mężczyzna wygląda na chudego i osłabionego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook