Ambasada USA na Ukrainie obwinia Rosję po śmierci dzieci w Donbasie

(fot. shutterstock.com)

Wywołany przez Rosję konflikt na Ukrainie spowodował, że jest ona jednym z najbardziej zaminowanych państw świata - oświadczyła w poniedziałek ambasada USA w Kijowie w reakcji na śmierć dzieci, które zginęły w wybuchu miny w zajętym przez separatystów Donbasie.

 

"Wyrażamy rozpacz na wieść o tym, że w kontrolowanej przez Rosję Gorłówce trójka nastolatków zginęła w wyniku wybuchu miny, a czwarty został ranny. Sprowokowany przez Rosję konflikt na wschodzie Ukrainy uczynił z niej jedno z najbardziej zaminowanych państw świata" - ogłosiła na Twitterze ambasada amerykańska.

 

Zdaniem amerykańskich dyplomatów Rosja powinna wpłynąć na swoich ludzi w Donbasie, by zmniejszyli zagrożenie związane z minami. "Dzieci, które tam mieszkają, zasługują na dzieciństwo w pokoju i bezpieczeństwie. Ukraińcy cierpią w wyniku rosyjskiej agresji" - napisali.

 

Do tragedii w opanowanej przez separatystów Gorłówce na północ od Doniecka doszło w niedzielę. Ukraińska obrończyni praw człowieka Wira Jastrebowa powiedziała stacji telewizyjnej 5. Kanał, że informacje o zdarzeniu otrzymała od lekarzy z Gorłówki.

 

- Czworo dzieci poszło do lasu na kontrolowanym przez bojowników terytorium tzw. DRL (Donieckiej Republiki Ludowej). Bojownicy wcześniej zaminowali ten teren. Dzieci weszły na minę. Dwójka 13-latków i 12-letnie dziecko zginęli na miejscu. Czwarte, 10-latek, znajduje się w szpitalu; lekarze starają się dziecko uratować - relacjonowała Jastrebowa.

 

Konflikt na wschodzie Ukrainy trwa od roku 2014, kiedy po ucieczce z kraju prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza i aneksji Krymu przez Rosję wspierani przez Moskwę separatyści utworzyli dwie samozwańcze tzw. republiki ludowe - doniecką i ługańską. W wyniku walk w tym regionie zginęło dotychczas ponad 10 tys. ludzi.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook