USA nakładają sankcje na wenezuelskich dygnitarzy

(PAP/EPA/JASON SZENES)

USA nałożyły nowe sankcje na wenezuelskich dygnitarzy, w tym m.in. wiceprezydenta, ministra obrony oraz żonę prezydenta Nicolasa Maduro - ogłosiło we wtorek ministerstwo finansów Stanów Zjednoczonych. Waszyngton zarzuca im grabież narodowego majątku.

 

Łącznie sankcjami objęto sześć osób.

 

W oświadczeniu resort finansów podał, że USA "będą kontynuować podejmowanie konkretnych i zdecydowanych działań przeciwko tym, którzy są zaangażowani w niszczenie demokracji w Wenezueli, oraz tym, którzy wzbogacają się kosztem Wenezuelczyków".

 

Po ogłoszeniu nowych sankcji krytycznie o sytuacji w Wenezueli mówił prezydent USA Donald Trump. Podczas wystąpienia na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ zaapelował do światowych przywódców o "wzywanie do przywrócenia demokracji w Wenezueli".

 

"Nie tak dawno Wenezuela była jednym z bogatszym państw na świecie. Dziś socjalizm spowodował bankructwo zasobnego w ropę kraju i wpędził jego ludzi w skrajną nędzę" - powiedział Trump na forum ONZ.

 

Maduro w wystąpieniu telewizyjnym uznał słowa prezydenta USA za usprawiedliwienie dla amerykańskiego kolonializmu w Ameryce Południowej. Gdy przemawiał, dołączyli do niego objęci nowymi sankcjami. "Jestem otoczony przez osoby, na które nałożono sankcje. Dziękuję ci, Donaldzie Trumpie, że mogę być otoczony taką godnością" - oświadczył.

 

Maduro został wybrany na drugą kadencję w maju. Jest oskarżany przez opozycję i społeczność międzynarodową o osłabianie demokracji i doprowadzenie zamożnej Wenezueli do stanu katastrofy humanitarnej. Stany Zjednoczone, podobnie jak wiele innych krajów, uznały wybory w Wenezueli za nieprawomocne i nałożyły na nią dodatkowe sankcje, w ramach których zabroniono amerykańskim firmom i obywatelom USA pomagania rządowi w Caracas w sprzedaży nieruchomości i dóbr inwestycyjnych.

 

Wenezuela od kilku lat pogrążona jest w głębokim kryzysie gospodarczym i społecznym; zmaga się z recesją i wielocyfrową inflacją oraz niedoborami żywności i leków. Według ONZ od 2015 roku kraj ten opuściło 1,6 mln osób.

 

96 proc. przychodów Wenezueli pochodzi ze sprzedaży ropy naftowej. Spadek cen surowców energetycznych w ostatnich lata znacznie pogłębił kryzys gospodarczy.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook