Zapatero: ekshumacja gen. Franco "uznaniem hiszpańskiej transformacji"

(fot. PAP/EPA/Fernando Bizerra)

Były premier Hiszpanii Luis Rodriguez Zapatero określił decyzję o przeniesieniu gen. Francisco Franco z wykutej w skałach bazyliki w Dolinie Poległych pod Madrytem do prywatnego grobu jako "uznanie hiszpańskiej transformacji demokratycznej".

 

"To uznanie wartości pokojowej transformacji" - oświadczył Zapatero, były szef rządu z ramienia Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE), która była jednym z sygnatariuszy zawartego 25 października 1977 roku Paktu z Moncloa.

 

Zapewnił on "pokojową, demokratyczną transformację kraju po okresie dyktatury gen. Franco" - dodał były premier w wywiadzie dla hiszpańskiej agencji EFE.

 

Zapatero określił niedawną decyzję hiszpańskiego parlamentu w tej sprawie jako "ogromne pogłębienie demokracji w Hiszpanii", ponieważ "dyktator nie może spoczywać w takim miejscu, stanowi to bowiem uświęcenie wszystkiego, co reprezentował (...), podczas gdy zasługuje na bardzo surową ocenę historyczną".

 

Hiszpański parlament przegłosował w czwartek decyzję o ekshumacji prochów generała, aprobując w ten sposób dekret wydany w sierpniu tego roku przez rząd socjalisty Pedro Sancheza.

 

Decyzję parlamentu Zapatero określił jako "uwieńczenie całego tego procesu demokratycznego".

 

Poparły ją ugrupowania lewicowe i centrolewicowe oraz hiszpańskie partie regionalne, podczas gdy konserwatywna Partia Ludowa i liberalna Ciudadanos (Obywatele) wstrzymały się w parlamencie od głosu. Niektórzy ich liderzy podkreślali, że skoro minęły już 43 lata od pochowania gen. Franco w Dolinie Poległych sprawa przeniesienia jego zwłok nie jest pilna.

 

Wykuta dość prymitywnymi narzędziami w litej skale we wnętrzu góry bazylika w Dolinie Poległych (Valle de los Caidos), 50 km na zachód od Madrytu, stała się nie tylko miejscem spoczynku gen. Franco i założyciela faszystowskiej partii Hiszpańska Falanga Jose Antonio Primo de Rivery, a także wielu ofiar wojny domowej, zarówno po stronie frankistów, jak i republikanów.

 

Jej budowniczymi byli jeńcy wojenni, żołnierze armii republikańskiej. Wielu z nich straciło życie przy tej pracy i zostali pogrzebani na miejscu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.3

Liczba głosów:

27

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

worldoftanks297 09:19:57 | 2018-09-18
JEBAĆ FRANCO I JEGO KATOLI! KLECHÓW PODCZAS WOJNY DOMOWEJ ZABITO ZDECYDOWANIE ZA MAŁO! I SRAĆ NA TYCH IPEENOWSKICH ŚMIECI, KTÓRE WYCHWALAJĄ FRANCO!

Oceń 1 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Eleazar 14:10:03 | 2018-09-16
Gen. Franco mógł przegrać tę wojnę domową, wtedy na pewno dziś Hiszpanie byliby przetrzebieni i biedniejsi, ale o ile mądrzejsi?

Oceń 2 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook