Premier Czech: zagrożenie demokracji lepiej mogą ocenić Polacy i Węgrzy

(fot. Alexandros Michailidis / shutterstock)

Premier Czech Andrej Babisz oświadczył, że Polacy i Węgrzy mogą lepiej ocenić zagrożenie dla demokracji niż urzędnicy z Brukseli. W sobotnim wywiadzie dla dziennika "Pravo" zdystansował się od tych czeskich europosłów, którzy poparli procedurę wobec Węgier.

 

Spośród 21 czeskich eurodeputowanych za uruchomieniem art. 7 unijnego traktatu wobec Węgier głosowało w środę dziewięcioro europosłów, w tym czworo z kierowanego przez Babisza ruchu ANO.

 

"Chcę jednoznacznie zdystansować się od głosowania naszych europosłów. Nie podzielam ich poglądu i sam bym tak nie głosował. Wszystko uważam za atak na wyśmienicie funkcjonujący blok V4 (Grupa Wyszehradzka), który zmiażdżył uchodźcze kwoty i krytykuje projekt budżetu unijnego skandalicznie proponującego wzrost wydatków na struktury UE po odejściu Wielkiej Brytanii" - powiedział Babisz dziennikarzom lewicowego dziennika.

 

"Czechy w żadnym przypadku nie opuszczą swoich sojuszników" - zadeklarował premier. Dodał, że nie podoba mu się sytuacja, w której Komisja Europejska prowadzi śledztwo przeciwko Polsce lub Węgrom. "Kto wie, czy na podstawie kłamliwych informacji to samo nie może spotkać Czech" - stwierdził Babisz, który uważa, że nie ma takiego niebezpieczeństwa, dodał jednak, że "ktoś stale szerzy dezinformacje o tym, że jest u nas jakieś zagrożenie demokracji".

 

Zdaniem premiera Czechy są aktywne i widoczne w Brukseli. Babisz przypomniał swoje słowa, że Czechy nie przyjmą ani jednego uchodźcy oraz swoje starania o rozwiązanie impasu w Unii dotyczącego kryzysu migracyjnego. Ujawnił też, że podczas jego niedawnej wizyty w Berlinie kanclerz Niemiec Angela Merkel zapytała, czy Czechy nie mogłyby przyjąć kilku nielegalnych migrantów. "Odpowiedziałem, że nie możemy przyjąć ani jednego".

 

Babisz dodał, że ta deklaracja dotyczy również projektu przyjęcia w Czechach 50 nieletnich syryjskich sierot, za którym lobbuje eurodeputowana z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej - Czechosłowackiej Partii Ludowej (KDU-CzSL) Michaela Szojdrova.

 

"Sieroty, które powinniśmy przygotować na wejście w dorosłe życie, są także u nas. Coś o tym wiem, bo moja fundacja przekazywała na to pieniądze. Przede wszystkim Czesi są solidarni i od 2015 roku przekazaliśmy do różnych państw w związku z migracją 100 mln euro. Pomagamy na miejscu w Syrii, gdzie są lekarze i eksperci, w Czechach zajęliśmy się 2,5 tys. pacjentami, także sierotami" - stwierdził Babisz.

 

Premier, odpowiadając na jedno z pytań, przyznał, że podoba mu się polityka zagraniczna i uznał, że robi w tej kwestii więcej niż jego poprzednicy, walczy o czeskie interesy i przedstawia czeskie propozycje. Przykładem takiej działalności jest zdaniem Babisza zlikwidowanie w ciągu sześciu miesięcy kwot migracyjnych.

 

Babisz uznał to nie za sukces całej Grupy Wyszehradzkiej, ale swój i węgierskiego premiera Viktora Orbana. "To my siedzieliśmy do czwartej rano i walczyliśmy w Brukseli z kwotami i osiągnęliśmy zniesienie tego bezsensownego systemu" - powiedział.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.52

Liczba głosów:

27

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

ekomarek1 22:12:51 | 2018-09-15
Dla postkomunistycznych państw, ich rządów, unia europejsko jest przede wszystkim bankomatem.Również dla wielu polskch katolików K.K jest po prosty organizacją załatwiającą okazałe i pełne przepychu pogrzeby ,śluby, chrzciny a wartości chrześcijańskie nie mają większego znaczenia.Nauczanie papieża Franciszka dotyczące pomocy uchodzcom jest zbywane milczeniem również przez większość duchownych i prasę katolicką..

Oceń 15 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Sofia Kowalik 21:42:00 | 2018-09-15
Wszystkie postkomunistyczne kraje nie dorosły do solidarności unijnej. Najlepiej nabrać hajsu i uciec.

Oceń 3 22 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

kgajdosz 20:20:45 | 2018-09-15
Walczący Czech :) Ten to mnie rozbawił !!!

Oceń 5 9 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook