Merkel popiera sankcje wobec Rosji; broni gazociągu Nord Stream 2

(fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w piątek w Wilnie, że sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji nie będą zniesione, dopóki nie zostaną zrealizowane porozumienia z Mińska. Kanclerz broniła też Nord Stream 2, argumentując, że jest to projekt gospodarczy.

 

- Zanim nie zostaną zrealizowane porozumienia z Mińska, nie będziemy rozważali zniesienia sankcji wobec Rosji - powiedziała Merkel.

 

Kanclerz przyznała, że porozumienie tzw. czwórki normandzkiej - Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy - "nie przyniosło oczekiwanych wyników" i dodała, że aktualna pozostaje potrzeba zapewnienia na Ukrainie pokoju i zachowania jej integralności terytorialnej.

 

Po spotkaniu z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite oraz z szefami rządów Litwy, Łotwy i Estonii - Sauliusem Skvernelisem, Marisem Kucinskisem i Jurim Ratasem - kanclerz Niemiec wyraziła zrozumienie dla krytyki trzech państw bałtyckich odnośnie do projektu budowy gazociągu Nord Stream 2. Podkreśliła jednak, że jest to projekt gospodarczy. Merkel zapewniła również, że Ukraina pozostanie krajem tranzytu energetycznego.

 

Prezydent Litwy, wyrażając opinię, że gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego jest projektem geopolitycznym, który zwiększy wpływy Rosji, wskazała, że rozumie potrzebę Niemiec zachowania dialogu z Rosją w kwestiach polityki międzynarodowej. Zaznaczyła, że Litwa ufa przywódczyni Niemiec.

 

Podczas spotkania w Wilnie rozmawiano też o harmonogramie prac unijnych, m.in. na temat konieczności wzmocnienia granic i dążenia do zmniejszenia liczby migrantów.

 

Merkel powiedziała, że w kwestii ochrony granic zewnętrznych, Unia koncentruje uwagę na państwach regionu Morza Śródziemnego. Podkreśliła zarazem, że "konieczne jest wzmacnianie granic zewnętrznych Litwy, Łotwy i Estonii".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 11:13:53 | 2018-11-10
Jest takie rosyjskie powiedzrnie - Cnoty nie stracić, a rubelka zarobić.

Oceń 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook