W Etiopii najszybciej na świecie rośnie liczba uchodźców wewnętrznych

(fot. Martchan / Shutterstock.com)

Etiopia stała się krajem z największym na świecie wzrostem liczby uchodźców wewnętrznych.

 

W pierwszej połowie tego roku prawie 1,4 mln jej mieszkańców opuściło domy, uciekając przed konfliktami - podało w środę Centrum Monitorowania Uchodźców Wewnętrznych (IDMC).

 

W ciągu ostatniego półtora roku liczba uchodźców wewnętrznych, czyli osób, które w poszukiwaniu bezpieczeństwa opuszczają miejsce zamieszkania, ale pozostają na terytorium swojego państwa, zwiększyła się w Etiopii o 75 proc. Głównym powodem tego wzrostu są walki między różnymi grupami etnicznymi w okręgach Gedeo i Guji na południu kraju, które zmusiły do ucieczki ponad milion osób.

 

Według IDMC w pierwszej połowie roku na świecie 5,2 mln osób musiało opuścić domy, uciekając przed konfliktami, a 3,3 mln kolejnych - przed klęskami żywiołowymi. IDMC, które działa w ramach Norweskiej Rady Uchodźców, zwraca uwagę, że uchodźcy wewnętrzni, pozostając w granicach państwa, nie mogą ubiegać się o ochronę międzynarodową, przez co zwykle są pozostawieni sami sobie.

 

Na drugim miejscu, jeśli chodzi o liczbę nowych uchodźców wewnętrznych, jest Syria, gdzie ich liczba zwiększyła się o 1,2 mln, a na trzecim - Demokratyczna Republika Konga ze wzrostem o 946 tys.

 

Ogólnie nadal jednak najwięcej uchodźców wewnętrznych jest w Syrii. Na koniec 2017 roku ich liczba według IDMC wynosiła tam prawie 6,8 mln. W Demokratycznej Republice Konga było takich osób prawie 4,5 mln, a w Iraku - 2,65 mln.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook