Władze Zimbabwe: epidemia cholery w stolicy. "Ogłaszamy sytuację kryzysową w Harare"

(fot. rawpixel / shutterstock)

Władze Zimbabwe poinformowały we wtorek o wybuchu epidemii cholery w stołecznym Harare. Do tej pory zmarło tam 20 osób, a ponad dwa tysiące zachorowało po wypiciu skażonej wody - poinformował minister zdrowia Obadiah Moyo.

 

"Ogłaszamy sytuację kryzysową w Harare. Pozwoli nam to powstrzymać cholerę, tyfus (...). Nie chcemy kolejnych zgonów" - oświadczył szef resortu po wizycie w stołecznym szpitalu. 

 

Moyo wskazał, że chorzy pili wodę pochodzącą z otwartych studni w dwóch dzielnicach na przedmieściach Harare. Minister zastrzegł, że na tych terenach zakazano sprzedaży mięsa i ryb. W niektórych szkołach odwołano lekcje. 

 

Rząd zwrócił się o pomoc w dostarczeniu pitnej wody do agend ONZ i prywatnych firm - dodał Moyo.

 

Do najpoważniejszej w skutkach epidemii cholery w Zimbabwe doszło w 2008 roku. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła wtedy 4 tysiące, a zainfekowanych zostało ponad 40 tysięcy osób.

 

Cholera to ostra bakteryjna choroba przewodu pokarmowego, przenoszona przez skażoną wodę i jedzenie, objawiająca się m.in. silną biegunką. W ciągu zaledwie kilku godzin może doprowadzić do śmierci z odwodnienia. Szczególnie narażone są niedożywione dzieci poniżej piątego roku życia.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook