Ukraina: separatyści prorosyjscy w Doniecku ogłosili wybory

(fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Separatyści prorosyjscy w Doniecku, na wschodzie Ukrainy, po raz drugi w ciągu tygodnia wybrali w piątek p.o. przywódcy samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i ogłosili wybory na to stanowisko oraz wybory do tzw. parlamentu.

 

Według rosyjskiej agencji Interfax obowiązki przywódcy DRL objął dotychczasowy przewodniczący Rady Ludowej, czyli parlamentu separatystów, Denys Puszylin. Wybory nowego przywódcy i Rady Ludowej mają się odbyć 11 listopada.

 

Zawirowania w DRL

 

Zawirowania na szczytach władzy w DRL wywołała śmierć zabitego 31 sierpnia w zamachu bombowym przywódcy DRL Ołeksandra Zacharczenki. Następnego dnia jego obowiązki przejął tzw. wicepremier Dmytro Trapeznikow.

 

W piątek prokuratura w Doniecku oświadczyła, że nominacja Trapeznikowa była nielegalna i sprzeczna z konstytucją DRL. Zgodnie z tym dokumentem po śmierci przywódcy republiki jego mandat wygasa, zaś jego obowiązki przejmuje pierwszy zastępca prezesa rady ministrów.

 

8 z 13 milionów mieszkańców Syrii wciąż potrzebuje pomocy humanitarnej >>

 

Jak wyjaśnił ukraiński portal Ostro.org, Zacharczenko nie miał swojego pierwszego zastępcy, a jedynie trzech zwykłych zastępców, wśród których był Trapeznikow. Prokurator DRL Andrij Spiwak oznajmił, że po śmierci Zacharczenki wszyscy członkowie jego rządu powinni podać się do dymisji, a jego następcę powinna wyznaczyć Rada Ludowa.

 

Rada ta zebrała się w piątek i powierzyła pełnienie obowiązków przywódcy DRL Puszylinowi. Podobnie jak wcześniej Zacharczenko, Puszylin uczestniczy w prowadzonych w Mińsku na Białorusi rozmowach trójstronnej grupy kontaktowej w sprawie rozwiązania konfliktu w Donbasie. Grupa składa się z przedstawicieli Ukrainy, Rosji, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz separatystów.

 

Zacharczenko zginął tydzień temu w eksplozji ładunku wybuchowego w kawiarni Separ (separatysta) w centrum Doniecka. Według rosyjskich mediów bomba podłożona była w lampie lub żyrandolu wewnątrz lokalu i została odpalona za pomocą telefonu komórkowego.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.17

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?