Korea Południowa: prezydent Mun mianował nowego ministra obrony

(fot. PAP/EPA/SOUTH KOREAN AIR FORCE HANDOUT)

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In mianował w czwartek szefa kolegium połączonych szefów sztabów Dziong Kjong Du nowym ministrem obrony narodowej. Obejmie on ten urząd w atmosferze zastoju w negocjacjach nuklearnych z Koreą Północną.

 

Seul stara się łagodzić napięcia w relacjach z Pjongjangiem, tymczasem rozmowy między Koreą Północną a USA w sprawie denuklearyzacji nie posuwają się naprzód, a władze komunistycznego reżimu nie podjęły dotąd żadnych konkretnych kroków w stronę likwidacji programu jądrowego.

 

Zmniejszenie liczebności armii Korei Płd. o 118 tys. żołnierzy

 

Dziong, który ma zastąpić obecnego ministra obrony Song Jung Mu, nie potrzebuje w tym celu aprobaty południowokoreańskiego parlamentu, ale przed objęciem nowej funkcji będzie musiał spotkać się z posłami i odpowiedzieć na ich pytania. 58-letni Dziong jest byłym pilotem myśliwca i będzie pierwszym od 24 lat emerytowanym oficerem sił powietrznych, który stanie na czele ministerstwa obrony.

 

Jak pisze Yonhap, Dziong uważany jest za eksperta w dziedzinie połączonych operacji wojskowych i osobę zdolną do przeprowadzenia trwającej już reformy wojskowej. Plan zakłada m.in. zmniejszenie liczebności armii Korei Płd. o 118 tys. żołnierzy, w tym likwidację 66 stanowisk generalskich, i napotyka opór ze strony wojskowych - podaje południowokoreańska agencja.

 

USA - tradycyjny sojusznik Korei Południowej

 

USA - tradycyjny sojusznik Korei Południowej - naciskają na Koreę Północną, by zrezygnowała z broni jądrowej i rakiet balistycznych. Aby ułatwić negocjacje, podczas historycznego czerwcowego szczytu w Singapurze prezydent Donald Trump ogłosił zawieszenie wspólnych manewrów wojskowych USA-Korea Płd., które od dawna irytowały Pjongjang.

 

Od tego czasu USA i Korea Północna prowadzą negocjacje w sprawie szczegółów denuklearyzacji, ale według komentatorów nie przynoszą one zadowalających efektów. Trump odwołał niedawno planowaną wizytę sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo w Pjongjangu, gdyż - jak ocenił - "nie robimy wystarczających postępów, jeśli chodzi o denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego".

 

Donald Trump: nie ma powodu, by tracić środki na manewry USA-Korea Południowa >>

 

W środę amerykański prezydent oświadczył jednak, że nie ma powodu, by znów prowadzić wspólne manewry z Koreą Południową. Dzień wcześniej minister obrony USA James Mattis sugerował natomiast, że ćwiczenia mogą zostać wznowione.

 

Oprócz ministra obrony prezydent Mun mianował w czwartek również czterech innych nowych ministrów: ds. równości płci i rodziny, edukacji, pracy i przemysłu. Dwa pierwsze resorty obejmą kobiety. Agencja Yonhap podaje, że nominacje oznaczają największe zmiany w południowokoreańskim rządzie od inauguracji Muna w maju 2017 roku.

 

Li Dze Kap, który ma objąć resort pracy, będzie się musiał zmierzyć z najgorszą sytuacją na rynku pracy od czasu kryzysu finansowego w latach 2008-2010. Wysokie bezrobocie uważa się za jedną z przyczyn spadku poparcia dla Muna, które w tym miesiącu osiągnęło najniższą wartość w historii.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook