ONZ przestrzega przed eskalacją kryzysu w Syrii. "To może być konflikt na większą skalę"

(fot. PAP/EPA/SANA HANDOUT)

Dyrektor ds. operacji w Biurze Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) John Ging w czarnych barwach przedstawił we wtorek na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ sytuację w syryjskiej prowincji Idlib. Ostrzegł przed kryzysem na wielką skalę.

 

Idlib jest pod kontrolą dżihadystów i sił rebelianckich, a syryjskie siły rządowe przygotowują się do ofensywy na tę prowincję.

 

Według Ginga wynikiem niedawnych intensywnych ataków bombowych w Idlibie oraz trzech innych prowincjach w północno-zachodniej części Syrii były ofiary śmiertelne i zniszczenia. Skomplikowało to jeszcze bardziej działalność ekip niosących pomoc oraz społeczności zajmujących się przesiedleńcami.

 

W opinii przedstawiciela OCHA dalsza eskalacja przemocy w przypadku czarnego scenariusza mogłaby spowodować kryzys humanitarny w skali jeszcze nie widzianej w trakcie trwającego już od siedmiu lat konfliktu.

 

"Organizacje humanitarne robią, co mogą, dzięki dostępnym zasobom, w dużej mierze dzięki pomocy transgranicznej i hojności naszych darczyńców finansowych, aby kontynuować dotychczasowe działania i przygotować się na ewentualne pogorszenie sytuacji" - wyjaśnił w swym wystąpieniu Ging.

 

Jak dodał, w samym tylko lipcu 680 tys. osób otrzymało żywność dostarczoną z Turcji, a 254 tys. osób skorzystało z pomocy medycznej.

 

W nawiązaniu do sytuacji w południowej części kraju przedstawiciel OCHA powiadomił, że rząd Syrii odzyskał kontrolę nad zdecydowaną większością tamtejszych prowincji. Powróciło tam już wielu uchodźców wewnętrznych. Jednocześnie zgodnie z szacunkami niespełna 60 tys. osób nie zdołało jeszcze dotrzeć do domów.

 

"Humanitarne potrzeby są wciąż ogromne, a Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal zapewnia wsparcie wspólnie z Syryjskim Czerwonym Półksiężycem i innymi lokalnymi organizacjami. Pomoc żywnościowa została już przekazana ponad 390 tys. osobom, podobnie jak dostawy wody i urządzeń sanitarnych, pomoc w zakresie edukacji, schronienie, a także usługi służące ochronie" - wyliczył Ging.

 

Wezwał on członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, aby zrobili wszystko, co w ich mocy, w celu uniknięcia jeszcze większej katastrofy.

 

"Mamy środki i możliwości rozwiązywania naszych problemów, jeśli tylko znajdziemy polityczną wolę" - konkludował Ging, cytując słowa zmarłego niedawno byłego sekretarza ONZ Kofiego Annana.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook