Prezydent Brazylii: nasze wojsko pomoże w utrzymaniu porządku na granicy z Wenezuelą

Obóz dla migrantów z Wenezueli w Kolumbii (fot. PAP/EPA/Jorge Payares)

Prezydent Brazylii Michel Temer ogłosił we wtorek, że wyśle wojsko do stanu Roraima na północy kraju, przy granicy z Wenezuelą, by pomóc w utrzymaniu tam porządku i zapewnieniu bezpieczeństwa wenezuelskim imigrantom.

 

W krótkim wystąpieniu telewizyjnym po posiedzeniu rządu Temer poinformował, że podpisał dekret, na mocy którego przez najbliższe dwa tygodnie wojsko ma pomóc w przestrzeganiu prawa i utrzymaniu porządku w stanie Roraima, w tym zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom Brazylii i uciekinierom z Wenezueli.

 

Do stanu Roraima przybyły dziesiątki tysięcy Wenezuelczyków, uciekających przed chaosem gospodarczym i politycznym w swoim kraju. Według przedstawicieli brazylijskich władz ta fala imigrantów przeciążyła system opieki społecznej i spowodowała znaczny wzrost przestępczości. W stanie Roraima coraz częściej dochodzi do incydentów na tle ksenofobicznym.

 

Michel Temer oskarżył prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro o wywołanie kryzysu imigracyjnego, najpoważniejszego w historii Ameryki Południowej. Zdaniem Temera polityka Maduro jest już nie tylko problemem wewnętrznym Wenezueli, lecz stanowi zagrożenie dla stabilności kontynentu południowoamerykańskiego.

 

W ostatnich miesiącach setki tysięcy zdesperowanych Wenezuelczyków przekroczyły granice Kolumbii, Peru, Ekwadoru, Chile i Brazylii w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Władze tych państw usiłują zahamować i ograniczyć ten exodus.

 

W tym miesiącu przepisy wjazdowe dla obywateli Wenezueli zaostrzyły Peru i Ekwador.

 

Półki w stolicy Wenezueli, Caracas

(fot. PAP/EPA/Miguel Gutiérrez)

 

Według ONZ z powodu pogłębiającego się kryzysu gospodarczego Wenezuelę opuściło już w sumie 2,3 mln ludzi.

 

Wenezuela z jej największymi na świecie zasobami ropy naftowej była kiedyś jednym z najlepiej prosperujących państw Ameryki Łacińskiej, ale dwie dekady korupcji i złego zarządzania, w połączeniu z niedawnymi spadkami cen ropy, pogrążyły ten kraj w historycznym kryzysie gospodarczym i politycznym.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook