Prezydent Duda: Polska popiera integrację euroatlantycką Ukrainy

(fot. Isaaack / Shutterstock.com)

Polska nadal będzie popierała wzmacnianie relacji Ukrainy z Unią Europejską i NATO oraz ambitne reformy, które zbliżą ten kraj do standardów zachodnich - oświadczył prezydent Andrzej Duda w opublikowanej w piątek depeszy do prezydenta Petra Poroszenki.

 

Tego dnia Ukraina obchodzi 27. rocznicę ogłoszenia niepodległości.

 

- Deklaruję dalszą działalność Polski na rzecz wzmocnienia stosunków Ukrainy z UE i NATO, a także wsparcie w realizacji ambitnych reform wewnętrznych, które zbliżą Ukrainę do standardów przyjętych w tych organizacjach - napisał prezydent Duda, cytowany przez administrację ukraińskiego prezydenta.

 

- W interesach Polski oraz Europy jest Ukraina jako nowoczesne państwo, z dobrze działającą gospodarką, która zagwarantuje swoim obywatelom wysoki poziom życia - podkreślił.

 

Prezydent RP wyraził szacunek dla narodu ukraińskiego, który - jak napisał - "konsekwentnie buduje niepodległe państwo i gotów jest na największe ofiary w obliczu łamania prawa międzynarodowego i agresji zbrojnej ze strony sąsiada".

 

Duda zapewnił także o poparciu dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez wspólnotę międzynarodową.

 

Wyraził jednocześnie przekonanie, że zbliżeniu społeczeństw Polski i Ukrainy służą partnerskie relacje między instytucjami państwowymi, systematycznie wzrastające obroty handlowe oraz rozwój kontaktów międzyludzkich.

 

- Mam nadzieję na osiągnięcie pozytywnych wyników również i w dialogu na temat tragicznych kart w naszej historii. Jestem przekonany, że partnerstwo strategiczne między Polską i Ukrainą powinno być budowane na fundamencie prawdy o przeszłości i w duchu wyznawanych przez dwa narody wartości chrześcijańskich - oświadczył Duda.

 

Ukraina proklamowała Akt Niepodległości 24 sierpnia 1991 roku. W grudniu tegoż roku odbyło się referendum, w którym Ukraińcy opowiedzieli się za niepodległością kraju. Polska uznała niepodległość Ukrainy jako pierwszy kraj na świecie, 2 grudnia 1991 roku.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.14

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

adam_kowalski1981 14:27:14 | 2018-08-24
wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/po-tym-zabojstwie-przestalem-wierzyc-w-boga-czy-to-ksieza-zabili-roberta-wojtowicza/z882hme

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lomen lomen 10:36:24 | 2018-08-24
Dopóki Ukraińcy będą próbowali swoją tożsamość budować w oparciu o Wołyń to ja bym był ostrożny z tą integracją. Nie oskarżam wszystkich Ukraińców, ale ta narracja rzezi jest obecna w ich debacie wewnętrznej jako coś pozytywnego. Pamiętam też o tym, że byli Ukraińcy, którzy płacili głową za sprzeciw wobec działań banderowców.

Oceń 5 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook