Wenezuela: silne trzęsienie ziemi wzdłuż wybrzeża Morza Karaibskiego

(fot. PAP/EPA/CRISTIAN HERNANDEZ)

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,3 st. nawiedziło we wtorek północne rejony Wenezueli, głównie położone wzdłuż wybrzeża Morza Karabskiego. 

 

W stolicy Caracas ewakuowano ludzi z wysokich budynków; wystąpiły objawy paniki. Nie zanotowano jednak ofiar ani strat materialnych

Według amerykańskiego Instytutu Geofizycznego (USGS) wstrząsy wystąpiły na głębokości 123 km a ich epicentrum znajdowało się w stanie Sucre, w odległości 20 km od słabo zaludnionego półwyspu Cariaco.

 

Trzęsienie ziemi nie spowodowało fal tsunami. W najbliżej położonym od epicentrum mieście Cumana początkowo mówiono o wielu rannych w centrum handlowym, gdzie urwała się winda. Informacje te jednak nie potwierdziły się.

 

(Ludzie pozostają na ulicach po trzęsieniu ziemi zarejestrowanym w Caracas, fot. PAP/EPA/CRISTIAN HERNANDEZ)

 

Do największych trzęsień ziemi doszło w Wenezueli w roku 1967 w rejonie Caracas kiedy zginęło ponad 200 osób i w 1997 r. w Cariaco (stan Sucre), kóre spowodowało śmierć 73 osób.

 

W Wenezueli od kwietnia 2017 roku trwają w Wnezueli protesty przeciwko rządom prezydenta Nicolasa Maduty. Kraj jest pogrążony w gospodarczej zapaści i kryzysie politycznym, ciągle łamane są tam prawa obywateli. Wielokrotne apele o wejście na drogę zmian kierowali do władz państwa biskupi. Szacuje się, że już ponad 2 miliony obywateli opuściło kraj.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook