Iran: 67 osób aresztowano w ramach walki z korupcją. 100 osób ma zakaz wyjazdu z kraju

(fot. arman Ttaherian / unsplash)

W Iranie aresztowano 67 osób w ramach kampanii antykorupcyjnej zatwierdzonej przez przywódcę duchowo-politycznego ajatollaha Alego Chameneia - podały w niedzielę władze sądowe. Iran próbuje się uporać z trudnościami gospodarczymi po przywróceniu sankcji przez USA.

 

"Nasz wróg, Ameryka, zdecydował się wywierać presję na ludzi i zamierza poddać naciskom naszą gospodarkę, lecz to się nie uda" - powiedział rzecznik irańskiego wymiaru sprawiedliwości Golamhosejn Mohseni-Edżei. Według niego niektórzy ludzie w Iranie próbują wykorzystać obecną sytuację, biorąc się za przemyt towarów pierwszej potrzeby.

 

"67 podejrzanych aresztowano, niektórych z nich wypuszczono za kaucją, a 100 osób, w tym urzędnicy państwowi, ma zakaz wyjazdu z kraju" - powiedział rzecznik Mohseni-Edżei.

 

W sobotę ajatollah Chamenei zaaprobował wniosek o ustanowieniu specjalnego sądu w celu osądzenia osób oskarżonych o przestępstwa gospodarcze.

 

"Celem jest sprawiedliwe ukaranie w jak najkrótszym czasie osób uznanych za winne korupcji" - napisał na swojej stronie internetowej najwyższy irański przywódca. Jest to według niego sposób na stawienie czoła "wojnie gospodarczej" wydanej przez "zagranicznych wrogów".

 

Rosnąca presja USA na Iran, w tym przywrócenie amerykańskich sankcji po wycofaniu się Waszyngtonu z porozumienia nuklearnego z Iranem, pogłębiły irytację Irańczyków, zdesperowanych trudnościami gospodarczymi w ich kraju.

 

W ostatnich miesiącach doszło do gwałtownej przeceny irańskiego riala. Przyczyną utraty wartości irańskiej waluty jest przede wszystkim decyzja USA o wycofaniu się z porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego i związane z tym sankcje gospodarcze.

 

Prezydent Donald Trump wycofał w maju tego roku Stany Zjednoczone z porozumienia nuklearnego, które Iran podpisał w roku 2015 z sześcioma mocarstwami (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) i postanowił ponownie nałożyć na Teheran sankcje ekonomiczne. Umowa miała na celu ograniczenie programu nuklearnego Iranu w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych wobec tego kraju.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook