Sudan Południowy: uwolniono kolejną grupę dzieci-żołnierzy

Kongo: pomoc dla dzieci-żołnierzy (fot. flicer.com/ cyclopsr)

Szacuje się, że ok. 20 tys. dzieci znajduje się w rękach różnych grup zbrojnych w Sudanie Południowym i są one tam wykorzystywane w bezpośrednich starciach zbrojnych, a także do ciężkiej pracy bądź jako seksualni niewolnicy.

 

W tych dniach m.in. dzięki zabiegom Funduszu ONZ na rzecz Dzieci (UNICEF), udało się uwolnić 130 z nich. Od stycznia br. wolność odzyskało ponad 900 dzieci-żołnierzy. Podpisane ostatnio porozumienie między walczącymi stronami daje nadzieję na poprawę tej sytuacji.

 

Powrót do normalnego życia


W wywiadzie dla Radia Watykańskiego Giorgia Gelfi, odpowiedzialna z ramienia międzynarodowej organizacji Lekarze dla Afryki za projekty w Sudanie Południowym, wskazała na działania podejmowane w celu ułatwiania uwalnianym dzieciom powrotu do normalnego życia w społeczeństwie."Próbujemy stworzyć im programy ułatwiające powrót do normalnego życia, w tym także do ich rodzin. Chodzi o rodzaj resocjalizacji, ponieważ nie zawsze ich powrót jest akceptowany" - stwierdziła działaczka włoska.

 

Dodała, że jeśli dziecko jest w wieku szkolnym, to kolejnym krokiem w odnalezieniu się w społeczeństwie jest umożliwienie mu powrotu do szkoły. "Jeżeli natomiast są to osoby starsze, to pomagamy im w znalezieniu pracy, którą mogliby wykonywać i w ten sposób integrować się ze społeczeństwem także na poziomie ekonomicznym i jednocześnie zapomnieć o tym, czego doświadczyły w przeszłości" - powiedziała G. Gelfi.Podkreśliła także, że uwalniane dzieci objęte są opieką lekarską i psychologiczną.

 

Ponadto UNICEF, aby ułatwić im powrót do swoich domów, zapewnia ich rodzinom pomoc żywnościową na trzy miesiące.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook