Prezydent Wenezueli oskarżył dwóch deputowanych opozycji o zamach na niego

(fot. Marcos Salgado / Shutterstock.com)

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro we wtorek wieczorem (czasu miejscowego) oskarżył dwóch opozycyjnych deputowanych o udział w niedawnym incydencie z udziałem dronów podczas jego przemówienia. Obóz rządzący mówi o nieudanym zamachu na życie szefa państwa.

 

Podczas transmitowanego na żywo telewizyjnego wystąpienia Maduro oświadczył, że zeznania niektórych z sześciu osób aresztowanych w związku ze sprawą wskazują na udział "finansistów" i innych osób, w tym Julio Borgesa - jednego z najbardziej prominentnych liderów wenezuelskiej opozycji i deputowanego, który przebywa na uchodźstwie w Kolumbii.

 

- Kilka zeznań obciążyło Julio Borgesa. Czynności śledcze wskazują na niego - podkreślił prezydent, nie podając jednak żadnych szczegółów na temat rzekomej roli Borgesa w incydencie.

 

Borges dotąd nie odniósł się do wysuwanych wobec niego oskarżeń.

 

Maduro wskazał również opozycyjnego deputowanego Juana Requesensa, który - według nagrania wideo rozpowszechnionego w mediach społecznościowych - został aresztowany przez wenezuelską policję polityczną.

 

Diosdado Cabello, przewodniczący utworzonej przez Maduro, prorządowej Konstytuanty, który de facto przejęła rolę parlamentu - zdominowanego przez siły opozycji, zapowiedział, że w środę reprezentowana przez niego instytucja rozważy wniosek o pozbawienie Borgesa i Requesensa immunitetu poselskiego.

 

Wenezuelska opozycja już wcześniej ostrzegała, że zagadkowy incydent może posłużyć władzom jako pretekst do nasilenia represji wobec przeciwników politycznych, i wskazywała, że działo się tak już w przeszłości.

 

W sobotę podczas przemówienia Maduro w centrum Caracas podczas uroczystości wojskowej dwa drony z materiałami wybuchowymi eksplodowały w pobliżu prezydenta. Na prowadzonej na żywo transmisji wenezuelskiej telewizji widać Maduro i jego żonę patrzących w niebo, a następnie setki przepychających się żołnierzy. Prezydentowi nic się nie stało, a na skutek incydentu nikt nie zginął.

 

Dotychczas w związku z incydentem aresztowano sześć osób pod zarzutami zdrady, usiłowania zabójstwa i działalności terrorystycznej.

 

Maduro, który w maju został wybrany na drugą prezydencką kadencję, jest oskarżany przez przeciwników i społeczność międzynarodową o osłabianie demokracji i doprowadzenie zamożnej Wenezueli do stanu katastrofy humanitarnej, co w ostatnich miesiącach zmusiło setki tysięcy Wenezuelczyków do ucieczki do sąsiednich krajów.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook