Białoruś: władze przeszukały redakcje niezależnych mediów. Zatrzymano trzy dziennikarki

(fot. Homoatrox [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons)

Do redakcji niezależnego białoruskiego portalu informacyjnego TUT.by i agencji informacyjnej BiełaPAN weszli we wtorek rano funkcjonariusze milicji i rozpoczęli przeszukania - poinformowały media. Zatrzymano co najmniej trzy dziennikarki.

 

Komitet Śledczy Białorusi poinformował o wszczęciu postępowania karnego w związku z "wielokrotnymi" włamaniami do systemu komputerowego państwowej agencji informacyjnej BiełTA. Miały one być dokonane właśnie przez pracowników TUT.by i BiełaPAN.

 

Jak wyjaśnił Komitet Śledczy w komunikacie na swojej stronie internetowej, w latach 2017-18 "ponad 15 tysięcy razy nielegalnie uzyskiwano dostęp do informacji przechowywanych w systemie komputerowym BiełTA".

 

Sprawę wszczęto, jak czytamy w komunikacie, na podstawie zgłoszenia BiełTA, dotyczącego "zakłóceń" w dostępie do płatnego serwisu tej państwowej agencji.

 

Jej dyrektorka Iryna Akułowicz powiedziała opozycyjnej gazecie internetowej "Nasza Niwa", że "chodzi o najzwyklejszą kradzież i nielegalny dostęp". "BiełTA oferuje abonament serwisowy, ludzie płacą pieniądze za to, że pierwsi otrzymują dostęp do informacji, której jeszcze nie ma na stronie" - mówiła Akułowicz. Jak wyjaśniła, pracownicy niezależnych portali mieli korzystać z serwisu, "używając cudzych haseł".

 

Komitet Śledczy poinformował, że we wtorek zatrzymane zostały redaktorki TUT.by Hanna Kałtyhina i naczelna Maryna Zołatawa, a także dziennikarka BiełaPAN Tacjana Karawienkowa, która zajmuje się głównie sprawami międzynarodowymi. Według doniesień niezależnych mediów funkcjonariusze Komitetu Śledczego przeszukują także dom należący do matki dziennikarki w Żodziszkach.

 

Radia Swaboda poinformowało, że na przesłuchanie zostały też wezwane redaktorki TUT.by Uljana Babajed i Halina Ułasik.

 

BiełTA to oficjalna państwowa agencja informacyjna Białorusi. BiełaPAN jest największą niezależną agencją informacyjną, istniejącą od 1991 r. W czerwcu białoruska milicja finansowa poinformowała o wszczęciu śledztwa wobec jej dyrektora Alesia Lipaja, zarzucając mu uchylanie się od płacenia podatków.

 

TUT.by to jeden z najbardziej popularnych portali informacyjnych na Białorusi.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

1

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?