Węgry: Dzień Braterstwa Polsko-Węgierskiego w Budapeszcie

(fot. Larisa Birta / Unsplash)

Od złożenia wieńców na placu Bohaterów w Budapeszcie rozpoczął się w niedzielę Dzień Braterstwa Polsko-Węgierskiego, podczas którego Węgrzy będą się mogli zapoznać z tradycją polskiego oręża.

 

Na pl. Bohaterów w Peszcie wieńce pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem św. Władysława - urodzonego w Polsce węgierskiego króla z dynastii Arpadów - złożyli m.in. attache wojskowy Tomasz Trzciński w imieniu ambasady RP w Budapeszcie, a także przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych z obu krajów.

 

W ramach Dnia Braterstwa Polsko-Węgierskiego zaplanowano następnie piknik rycerski na dziedzińcu Muzeum Historii Wojskowości na Wzgórzu Zamkowym w Budzie.

 

"Chcemy pokazać żywą historię, realia tamtych czasów, zaprezentować, jak wtedy rycerze i szlachta byli uzbrojeni, jak walczyli, jakie pieśni były śpiewane i grane" - powiedział PAP współorganizator ze strony polskiej Bartosz Siedlar z Fundacji Hussar i Chorągwi Husarskiej im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

 

Około 30 Polaków w strojach historycznych - szlachty, bractwa kurkowego i rycerzy, w tym husarzy - będzie opowiadać o historii polskiego oręża oraz prezentować broń z tamtego okresu: wierne repliki szabel i muszkietów, a także ręcznie wykonane, bogato zdobione elementy uzbrojenia, takie jak ładownice czy prochownice.

 

"Będą przedstawiciele pancernych, husarii czy ludzie «na lekko», w samych żupanach. Stroje są wzorowane na muzealnych, ręcznie szyte. Mamy kołpaki z futra lisiego lub zajęczego. Niektórzy z nas będą mieć na sobie zbroje. Będą też przedstawiciele bractwa kurkowego z XVIII w., czyli mieszczan z cechów zawodowych, którzy bronili murów miasta" - powiedział Siedlar.

 

Na dziedzińcu Muzeum rozbito namioty historyczne, tworząc na kilka godzin miniobozowisko, gdzie będą się odbywały pokazy walki na szable. "Każdy widz będzie mógł podejść, wziąć szablę do ręki, założyć zbroję i zrobić sobie zdjęcie, zapytać. My będziemy opowiadać" - zaznaczył Siedlar.

 

Co jakiś czas na pikniku rycerskim będą oddawane salwy z muszkietów i pistoletów. Polacy zaprezentują też ręcznie haftowaną, ogromną chorągiew Rzeczypospolitej, która jest repliką chorągwi XVII-wiecznej.

 

Współorganizatorem Dnia Braterstwa Polsko-Węgierskiego jest węgierskie stowarzyszenie rekonstrukcji historycznej z Austrii, Pułk Huzarów im. Esterhazyego. Wydarzenie objęły patronatem polskie Ministerstwo Obrony Narodowej oraz ambasada RP w Budapeszcie.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.8

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?