"L'Osservatore Romano" o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym

(fot. PAP/Paweł Supernak)

Watykański dziennik "L'Osservatore Romano" odnotował w niedzielnym wydaniu przyjęcie przez Sejm nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Podkreślił, że projekt wywołał "szeroką dyskusję" między siłami politycznymi w Polsce.

 

Na drugiej stronie gazety, w dziale informacji z zagranicy, w depeszy "Głosowanie w Polsce za reformą Sądu Najwyższego" napisano: "Polski parlament uchwalił definitywnie ustawę, która pozwoli rządowi mianować członków i prezesa Sądu Najwyższego".

 

Dziennik zaznaczył, że nowelizacja musi zostać podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 

"Rozporządzenie wywołało szeroką dyskusję między siłami politycznymi. Partia Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że ustawa jest ważnym krokiem naprzód, by uczynić system sądowniczy bardziej wydajnym i usunąć ostatnich sędziów, którzy pozostali z czasów komunistycznych" - relacjonuje "L'Osservatore Romano".

 

Następnie informuje: "Jednak według opozycji nowa ustawa wyraźnie osłabia autonomię sądownictwa. W czasie głosowania posłowie opozycji określali nowelizację jako: śmiertelny cios dla polskiego wymiaru sprawiedliwości".

 

"Krytyka płynie też z Unii Europejskiej. Bruksela z tego powodu wszczęła postępowanie naruszeniowe przeciwko Warszawie" - zaznacza dziennik z Watykanu.

 

W depeszy odnotowuje się następnie, że Andrzej Duda "przedstawił projekt referendum w sprawie nowej konstytucji, by skonsultować z obywatelami kwestie począwszy od przyznania nowych uprawnień prezydentowi po prymat prawa narodowego nad europejskim".

 

Referendum, dodaje gazeta, miałoby odbyć się 10 i 11 listopada.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.67

Liczba głosów:

12

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

lleszek 00:43:12 | 2018-07-23
W Konstytucji czytamy tekst przysięgi poselskiej.
----------
"Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej."
---------
W świetle parodii procesu legislacyjnego jaki się odbył, te słowa brzmią jak dowcip z kabaretu.
A jeszcze niektórzy, zaryzykuję stwierdzenie że była to zdecydowana większość rządzącej elity, dodali "Tak mi dopomóż Bóg".
Pan Bóg chyba ze wstydu twarz zasłonił.

Oceń 2 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 00:39:36 | 2018-07-23
"Rozporządzenie wywołało szeroką dyskusję między siłami politycznymi. Partia Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że ustawa jest ważnym krokiem naprzód, by uczynić system sądowniczy bardziej wydajnym i usunąć ostatnich sędziów, którzy pozostali z czasów komunistycznych" - relacjonuje "L'Osservatore Romano".
============
Dobre. Przecież ta ostatnia zmiana to jest już piąta nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, poprawka do poprawki do poprawki ..  Ostatnia zmiana została przepchnięta wyłącznie w celu usunięcia Małgorzaty Gersdorf, która w oczach elity urosła do rangi wroga publicznego numer 1, tak jak poprzednio stał się nim Andrzej Rzepliński. Jest niemożnością żeby w takiej surrealistycznej biegunce legislacyjnej powstała jakakolwiek jakość, tutaj wyłącznie chodzi o obsadzenie sądów dyspozycyjnymi ludźmi i resztę już załatwią partyjni nominaci. Za Gomułki byli marcowi docenci, za Kaczyńskiego będą lipcowi sędziowie, a w zasadzie "sędziowie".

Oceń 2 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR 00:07:41 | 2018-07-23
@Dyziodarek

Obawiam się, że wygłaszasz opinię na podstawie kłamstwa kolportowanego w internecie przez posłów PO, .N i ich brunatnego prawnika Romana. Ten tekst nie jest skandaliczny.

Oceń 7 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Luc 23:23:20 | 2018-07-22
Gdy trzy osoby mówią ci, że jesteś pijany, lepiej usiądź. Bo się przewrócisz.

Może jednak coś w tym jest Drogi 'dyziodarek'?

Oceń 3 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

dyziodarek 23:18:32 | 2018-07-22
Tekst w L'Osservatore Romano jest skandaliczny! Gdbym prenumerował to pismo, od dziś do dnia zdecydowanych przeprosin i sprostowania nie wydałbym na dziennik ani złotówki! Nie wiem, czy to dowód na totalne nieuctwo, czy raczej świadoma presja na Polskę w kierunku jej laicyzacji. Obawiam się, że niestety to drugie. Tekst w dzienniku, który jest oficjalnym wykładnikiem stanowiska Stolicy Apostolskiej, to jawny wyraz wrogości wobec mojego kraju. Żądam niezwłocznych i stanowczych przeprosn za ewidentne kłamstwa i manipulacje przypominające raczej działanie bolszewickich gazetek propagandowch niż tak poważnego i opiniotówrczego pisma katoliockiego.

Oceń 11 5 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook