Izrael: Netanjahu rozmawiał telefonicznie z Trumpem o Syrii i Iranie

(fot. EPA/RONEN ZVULUN, EPA/HAITHAM IMAD)

Premier Izraela Benjamin Netanjahu poinformował w niedzielę, że rozmawiał telefonicznie na temat Syrii i Iranu z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem przed poniedziałkowym spotkaniem przywódcy USA z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Helsinkach.

 

Premier Izraela oświadczył, że w trakcie rozmowy z Trumpem dyskutowali o "bezpieczeństwie i kwestiach dyplomatycznych wynikających z rozwoju sytuacji w regionie (...) oczywiście w szczególności dotyczącej Syrii i Iranu".

 

Netanjahu podziękował Trumpowi za jego twardą postawę wobec Iranu. Dodał, że amerykański przywódca "wyraźnie potwierdził swoje zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa Izraela i gotowość do pomocy Izraelowi w różnych dziedzinach".

 

Trump i Putin spotkają się w Helsinkach w poniedziałek, 16 lipca. Oficjalne wydarzenia związane z amerykańsko-rosyjskim szczytem rozpoczną się po południu - około godz. 13 (ok. godz. 12 w Polsce) w pałacu prezydenckim w Helsinkach.

 

Po rozmowach zaplanowano roboczy lunch w szerszym gronie, po którym, zgodnie z grafikiem, odbędzie się wspólna konferencja prasowa przywódców USA i Rosji, którą zaplanowano na godz. 16-17 (godz. 15-16 w Polsce).

 

Biały Dom i Kreml zapowiedziały, że Trump i Putin będą w Helsinkach rozmawiać o stosunkach między USA a Rosją. Prezydenci przeprowadzili pierwsze i jak dotąd jedyne rozmowy dwustronne w lipcu 2017 roku w Hamburgu, w kuluarach szczytu G20. Widzieli się również w listopadzie zeszłego roku na szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Wietnamie, ale wówczas nie doszło do pełnoformatowego spotkania z udziałem doradców i tłumaczy.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook