Prezydent Korei Płd.: szczyt Trump-Kim początkiem długiego procesu

(fot. shutterstock.com)

Prezydent Korei Płd. Mun Dze In wyraził w poniedziałek nadzieję na powodzenie szczytu prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una, ale zaznaczył, że będzie to zaledwie początek długiego procesu denuklearyzacji - podała agencja Yonhap.

 

Trump i Kim mają się spotkać we wtorek rano czasu lokalnego na wyspie Sentosa w Singapurze, by szukać porozumienia w sprawie denuklearyzacji północnokoreańskiego reżimu i zakończenia trwającej od dziesięcioleci wrogości pomiędzy oboma krajami. Będzie to pierwsze w historii spotkanie przywódców USA i Korei Płn.

 

- Mam zarówno oczekiwania, jak i nadzieję, że jutrzejszy szczyt będzie sukcesem - powiedział Mun, podkreślając, że Trump i Kim wykazali determinację, by osiągnąć porozumienie. Dodał jednak, że kwestia północnokoreańskiej broni jądrowej nie może zostać rozwiązana za sprawą jedynie dialogu USA-KRLD.

 

- Zakorzenione głęboko wrogie stosunki i północnokoreańska kwestia nuklearna nie mogą być rozwiązane pojedynczym działaniem podczas spotkania przywódców - powiedział Mun w czasie cotygodniowego spotkania z doradcami w pałacu prezydenckim w Seulu. - Nawet, kiedy rozpoczną oni dialog, będziemy potrzebować długiego procesu, który może zająć rok, dwa lata, albo nawet dłużej, aby całkowicie rozwiązać te kwestie - ocenił szef południowokoreańskiego państwa. Dodał, że aby proces zakończył się powodzeniem, potrzebne będą "szczere wysiłki" Korei Płn., Korei Płd., USA i innych krajów.

 

Pałac prezydencki w Seulu poinformował, że Mun rozmawiał w poniedziałek przez telefon z Trumpem, który od niedzieli przebywa już w Singapurze. Według agencji Yonhap omawiali oni sprawę denuklearyzacji.

 

Na poniedziałkowym spotkaniu z premierem Singapuru Lee Hsien Loongiem prezydent USA wyrażał optymizm w sprawie wtorkowego szczytu z Kim Dzong Unem. - Mamy bardzo interesujące spotkanie szczególnie jutro i myślę, że sprawy mogą się dobrze udać - powiedział.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook