Trump o relacjach handlowych i planowanym spotkaniu z Kim Dzong Unem

(fot. PAP/EPA/NEIL HALL / POOL)

Prezydent Donald Trump przestrzegł inne kraje przed działaniami odwetowymi wobec USA za amerykańskie cła na stal i aluminium. Wzięcie odwetu byłoby błędem - powiedział w sobotę przed opuszczeniem szczytu G7 w Kanadzie.

 

Oświadczył, że rozmawiał z przywódcami światowymi o swojej polityce handlowej i wezwał do wyeliminowania taryf celnych, barier handlowych i subsydiów. "Tak to powinno być" - powiedział.

 

Prezydent ujawnił, że powiedział pozostałym przywódcom państw G7, iż USA domagają się sprawiedliwego dostępu do rynków i położenia kresu nieuczciwym praktykom handlowym. "Stany Zjednoczone są wykorzystywane od wielu dziesięcioleci" - powiedział, dodając, że jego poprzednicy w Białym Domu są odpowiedzialni za to, iż przywódcy innych krajów mogli zawierać układy niekorzystne dla USA.

 

Trump oświadczył też, że jego spotkanie 12 czerwca w Singapurze z przywódcą Korei Północnej jest dla Kim Dzong Una "jednorazową okazją" (ang. one-time shot). Powiedział, że wierzy, iż Kim jest gotów "zrobić coś pozytywnego dla swojego narodu, dla siebie i swojej rodziny". Szczyt w Singapurze nazwał "misją pokoju", ale zarazem ostrzegł, że jeśli odczuje, że Kim nie jest poważny, nie będzie przedłużał rozmów.

 

Prezydent powtórzył też swe stanowisko, zgodnie z którym do G7 powinna ponownie dołączyć Rosja. Zdaniem Trumpa byłoby to korzystne dla wszystkich krajów. Rosja została wykluczona z tej grupy, znanej wtedy jako G8, po aneksji Krymu w 2014 roku. Unia Europejska i państwa UE wchodzące w skład G7 są przeciwne ponownemu przyjęciu Rosji.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook