Apple zapowiedziało Mojave, nową wersję systemu Mac OS. Jakie zmiany nas czekają?

(fot. PAP/EPA/APPLE HANDOUT)

Podczas trwającej w San Jose (USA) konferencji dla programistów WWDC Apple zapowiedziało Mojave, nową wersję systemu operacyjnego Mac OS. System pozwoli m.in. na ustawienie ciemnej tonacji kolorystycznej interfejsu, wprowadzi też nowe funkcje bezpieczeństwa.

 

Wśród zmian, które pojawią się w nowej wersji Mac OS Mojave (10.4) znajdą się także narzędzia do organizacji ikon na pulpicie (stosy, ang. stacks), które pozwolą na pracę z dokumentami na podstawie zdefiniowanych kryteriów takich, jak format pliku, data jego utworzenia, modyfikacji, bądź określone przez użytkownika tagi kolorystyczne.

 

Interakcje z plikami mają być wspomagane przez nowy pasek informacyjny, który będzie proponował użytkownikowi systemu czynności dobrane kontekstowo do formatu wyświetlanego na ekranie dokumentu, np. przycinanie czy korekcja kolorystyczna obrazów, edycja w przypadku dokumentów tekstowych. Użytkownicy systemu Mac OS Mojave zyskają także możliwość robienia adnotacji w plikach PDF z poziomu okna systemowego, bez konieczności otwierania dodatkowej aplikacji.

 

W nowej wersji systemu na komputery osobiste od Apple ma pojawić się także długo wyczekiwana przez użytkowników aplikacja Apple News, znana do tej pory z urządzeń mobilnych tego producenta. Apple News nie będzie jednak dostępne dla posiadaczy komputerów Apple we wszystkich krajach.

 

Mojave wprowadza również dodatkowe funkcje bezpieczeństwa i prywatności, które - w ocenie serwisu Ars Technica - stanowią ukłon firmy w stronę użytkowników i zrozumienie dla faktu, że obecnie komputery osobiste służą do przechowywania coraz bardziej wrażliwych danych. W nowej wersji systemu Mac OS zwiększono m.in. listę lokalizacji systemowych zabezpieczonych domyślnie przed zewnętrzną, nieautoryzowaną ingerencją, wprowadzono także dodatkowe poziomy dostępu do modyfikacji funkcjonalności systemowych. Zabezpieczone w Mojave będą zatem nie tylko aplikacje czy ustawienia systemu, ale również dane lokalizacyjne, kontakty, zdjęcia, kalendarz, przypomnienia, baza danych poczty elektronicznej, historia przesyłanych wiadomości, czy dane przeglądarki Safari.

 

Przeglądarka Safari została także przeprojektowana w taki sposób, by domyślnie blokowała próby śledzenia użytkownika przez strony internetowe bądź skrypty stosowane np. we wtyczkach mediów społecznościowych.

 

Firma Apple podczas konferencji WWDC nie zapowiedziała dokładnej daty udostępnienia nowej wersji systemu Mac OS Mojave, jednakże wersja tego oprogramowania przeznaczona dla testów społeczności programistów trafiła do rąk swoich odbiorców w poniedziałek wieczorem. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.2

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook