Państwa bałtyckie popierają starania Polski o stałą bazę USA

(fot. M-SUR / Shutterstock.com)

Państwa bałtyckie popierają starania Warszawy o stałą bazę wojskową USA w Polsce - informuje w poniedziałek agencja dpa, odnotowując zamieszczone przez BNS wypowiedzi na spotkaniu szefów rządów tych państw w Tallinnie.

 

Estoński premier Juri Ratas podkreślił, że "obecność USA w regionie Polski i państw bałtyckich jest ważna z punktu widzenia Estonii". Szef rządu Litwy Saulius Skvernelis powiedział: "Myślę, że my wszyscy jesteśmy zainteresowani obecnością Stanów Zjednoczonych w naszym regionie. Otrzymujemy przez to dodatkową gwarancję bezpieczeństwa, większe odstraszanie".

 

Dpa odnotowuje, że poparcie wyraził także premier Łotwy Maris Kuczinskis oraz że polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz na tej samej konferencji prasowej nazwał obecność USA najważniejszym odstraszaniem oraz podkreślił, że trzeba zrobić więcej, aby USA pozostały zakotwiczone w tym regionie.

 

Portal Politico napisał w zeszłym tygodniu, że Polska chciałaby sfinansować stały pobyt wojsk USA na swym terytorium, oferując rządowi Stanów Zjednoczonych sumę 2 mld dolarów. W poniedziałek były dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie generał Ben Hodges napisał w Politico, że rozlokowanie stałej bazy USA w Polsce naruszyłoby jedność w NATO i spowodowałoby niepotrzebny wzrost napięcia z Rosją.

 

Generał podkreślił, że źródłem dotychczasowych sukcesów NATO jako najbardziej skutecznego sojuszu wojskowego w historii jest jedność i spójność jego członków. Zaakcentował, że wszystko, co mogłoby tę spójność podminować, powinno być traktowane ze szczególną ostrożnością.

 

Jego zdaniem propozycja Polski, by na jej terytorium stacjonowały na stałe wojska USA, jest właśnie tego rodzaju kwestią i mogłaby być podjęta tylko wówczas, gdyby wszyscy sojusznicy zgodzili się, że przyczynia się do wzmocnienia zdolności odstraszania NATO i poprawy jego bezpieczeństwa. "Jest to jednak mało prawdopodobne" - dodał.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.4

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Ksen 23:07:34 | 2018-06-04
Żołnierze amerykańscy na pewno będą się lepiej bili, mając świadomość, że bronią także rodzin, stacjonujących razem z nimi.

Ale to nie wszystko. Pełne bezpieczeństwo zapewniła by nam wymiana kulturalna uczniów i studentów pomiędzy Polską i USA. Nic tak nie motywuje społeczeństwa, jak obecność jego bezbronnych członków na terytorium narażonym na atak. Wszelkie ruchy Rosji w kierunku wojny naraziłyby ją na zdecydowaną odpowiedź Amerykanów.

Oceń 2 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook