Gwatemala przeniosła ambasadę w Izraelu do Jerozolimy

(fot. PAP/EPA/RONEN ZVULUN / POOL)

Zgodnie z zapowiedzią Gwatemala przeniosła w środę swą ambasadę w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy. Stało się to w dwa dni po takich samych przenosinach ambasady USA. Amerykański prezydent Donald Trump zapowiadał ten krok w grudniu ubiegłego roku.

 

W otwarciu w Jerozolimie ambasady Gwatemali uczestniczyli prezydent tego kraju Jimmy Morales Cabrera i premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Szef rządu izraelskiego powiedział, że Gwatemala poszła w ślady USA i tym razem, i przypomniał, że była też drugim po USA krajem, który przed 70 laty uznał Izrael. "Zawsze jesteście wśród pierwszych" - zaznaczył Netanjahu, dodając, że i wówczas i teraz Gwatemala "jest przyjacielem" Izraela.

 

Przeniesienie ambasady do Jerozolimy zapowiedział też Paragwaj.

 

Ambasada USA w Jerozolimie została uroczyście otwarta w poniedziałek. Podczas protestów przeciw tej decyzji w starciach z izraelskimi żołnierzami w Strefie Gazy na granicy z Izraelem zginęło ponad 60 Palestyńczyków, a blisko 2800 zostało rannych.

 

Pacyfikacja ludności palestyńskiej przez wojsko izraelskie wywołała protesty społeczności międzynarodowej. W związku z sytuacją w Strefie Gazy w piątek odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Praw Człowieka ONZ.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.36

Liczba głosów:

33

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook