Macron apeluje do Netanjahu o zagwarantowanie Palestyńczykom prawa do protestu

(fot. PAP/EPA/GONZALO FUENTES / POOL)

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który rozmawiał we wtorek telefonicznie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, zaapelował o zagwarantowanie Palestyńczykom prawa do pokojowych protestów i potępił użycie przemocy w Strefie Gazy - poinformował Pałac Elizejski.

 

Macron "wyraził bardzo głębokie zaniepokojenie sytuacją w Strefie Gazy i podkreślił, jak wielkie znaczenie ma ochrona ludności cywilnej i prawa do pokojowych protestów" - głosi komunikat.

 

Macron potępił agresję w Strefie Gazy

 

Macron, który w poniedziałek potępił agresję, do jakiej doszło w Strefie Gazy, i zapowiedział, że podejmie rozmowy ze wszystkimi stronami konfliktu, jeszcze tego samego dnia rozmawiał z królem Jordanii Abdullahem II ibn Husajnem oraz z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem i wyraził dezaprobatę dla "przemocy izraelskiej armii wobec demonstrantów" w Strefie Gazy.

 

Szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian powiedział we wtorek francuskim deputowanym, że sytuacja na Bliskim Wschodzie jest wybuchowa i "grozi wojną"; skrytykował USA za podejmowanie jednostronnych decyzji w sprawie tego regionu, prowadzących do "nieusprawiedliwionej przemocy".

 

Merkel: więzi Europy z USA są nadwerężone w związku z umową z Iranem >>

 

Stany Zjednoczone przeniosły w poniedziałek oficjalnie swoją ambasadę w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy; podczas protestów przeciw tej decyzji 58 Palestyńczyków zginęło tego dnia w starciach z izraelskimi żołnierzami w Strefie Gazy na granicy z Izraelem.

 

Prezydent USA Donald Trump ogłosił 6 grudnia 2017 roku, że USA uznają Jerozolimę za stolicę państwa żydowskiego.

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: francja, macron

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook